úterý 18. července 2017

výročíDnes je tomu na den přesně pět let, co jsme se poprvé vyspali na zemi na matracích v našem domečku a už jsme se do města nevrátili. Ještě jsme neměli ani všude položené podlahy, byli jsme ještě měsíc bez kanalizace a tři měsíce bez teplé vody, ale šťastní a v našem. Když se podívám na fotky, co jsme ušli za kus cesty, musím se poplácat po rameni. Fotky jsou svědci. Je dobré si to připomenout a vyštrachat v archívu tyto staré snímky.  Třeba budeme pohonem pro ty, kteří váhají, jestli jít místo satelitu do staré zástavby, kde má každý kout vepsanou svou duši. A že i z takové džungle s rozpadlým domem se dá vlastníma rukama vybudovat váš sen. Rok jsme plenili zahradu, o kterou se nikdo 25 let nestaral, potom jsme nechali zdemolovat původní 19 metrové rozpadlé stavení a deset měsíců jsme stavěli náš domeček. A od té doby makáme dál a stále není hotovo, ale stojí to za to.
My si dnes večer při našem výročí připijeme na další spokojené upracované roky.Ještě jsme neměli ani podepsanou kupní smlouvu a už jsme přijeli se srpem a začali jsme.

A po dvou měsících už jsme věděli, kde končí náš plot:-) Neměli jsme na pomoc ani sekačku, ani motorovou pilu, vše jen srpem, rýčem, ruční pilou a zahradními nůžkami ... jsem moc ráda za takové vzpomínky.A stále děkuji naší intuici a tomu nepopsatelnému pocitu, že tady chceme žít, ač si rodina potajmu klepala na čelo, do čeho se to zadlužujeme. TADY už jsem před dvěma lety naši proměnu před a po zdokumentovala.


Krásné dny a vám, co zrovna stavíte váš sen, hodně síly. 

36 komentářů:

 1. Mončo, obdivuji a smekám. Sen a touha splněna, a protože jste do všeho vložili svou energii, mozoly a bolavá záda, je to láska na celý život (i nekončící práce) a ještě jste ukázali a ukazujete svým dětem, co v životě je důležitější - láska, štěstí a pospolitost rodinná.
  Ála

  OdpovědětSmazat
 2. Milá Moniko, to tedy obdivuji. My jsme se před 18 lety nastěhovali do skoro stoletého domu, ve kterém předtím žila moje prateta. Trvalo nám to více jak 10 let, než jsme ho postupně za provozu zrekonstruovali. A stále je co dělat. Taky bych mohla vyprávět. Ale aspoň zahrada byla udržovaná. Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života. Neměnila bych.
  Budu ráda, když nakoukneš i na můj blog.
  Zdraví Míša

  OdpovědětSmazat
 3. Srdečně blahopřeji ke správnému rozhodnutí, děkuji za Váš prima blog a přeji vám všem hodně zdraví, štěstí, rodinné pohody a spokojenosti i do dalších "pětiletek" :-) Iveta

  OdpovědětSmazat
 4. Kus práce a ohromná dřina...ale ten výsledek je krásný.Pak to všechno stojí zato.
  Posílám pozdrav Na kopeček a přejí krásné léto
  db

  OdpovědětSmazat
 5. Jak je mi to důvěrně známé - když jsme chtěli oběd, opékali jsme buřty, střechou jsme koukali z nafukovačky na hvězdičky, a ano, srp, nůžky a neskonalá chuť tvořit.....byli jsme mladí a začínali spolu a láska je také motor. Škoda, že zdraví pak vypovědělo své služby a já musela na operaci páteře, tudíž byt a chalupa nešly dohromady... Ale výměna obojího za dům byla tím správným rozhodnutím a teď už téměř druhou desítku let bydlíme v domě s velikou zahradou, kde práce nikdy nekončí-ale děláme to s chutí a láskou.
  Takže moc vám rozumím a přeji, abyste si užívali budování "domečku na kopečku" a lásky v něm. Hodně síly do další nekončící práce a především - pevné zdraví přeje vám všem Olina z Jizerek.

  OdpovědětSmazat
 6. Klobouk dolů, Moniko. Velký kus jste ušli a stálo to za to. Obdivuji Vás, ale i ostatní, kdo se do takové akce pustí. Já jsem to nedokázala, i když bych bývala hodně chtěla.
  Mějte se moc hezky a další šťastné dny ve Vašem krásném domečku. S pozdravem Miluše.

  OdpovědětSmazat
 7. Moniko, nemam slov. Fotky mluvi za sve! Palec nahoru a mate muj obdiv. Vecer si dam za vas take sklenku vina ;D
  A jeste jsem si vsimla, jak holky byly malinkate ;) ten cas leti ....
  Mejte se!

  OdpovědětSmazat
 8. Moniko,
  také před Vámi smekám !
  Sami jen se čtyřma rukama a dvěma malými dětmi se pustit do takové rekonstrukce to chce velkou odvahu a pozitivní přístup !
  Ale asi proto je Váš blog takový jako je ! :-)
  My také už bydlíme v novém v malinkém městečku ve staré zástavbě více než pět let.
  Ale dům jsme si nechali postavit dle našich představ na volné parcele a na zahradě jsme od prvního dne bojovali s křídlatkou a zvítězili jsme.
  I když v novém, stále je co zlepšovat, budovat,... jen sil nám už nějak ubývá.

  OdpovědětSmazat
 9. Moni, sleduji Vás už od vašich blogerských začátků a moc Vám fandím. Jste skvělá rodina! Krásný den. Petra

  OdpovědětSmazat
 10. Skutočný dom a skutočná záhrada (tie s dušou) nie sú nikdy dokončené. Podľa toho sa poznajú.
  Katka

  OdpovědětSmazat
 11. Moni, přestože mám domek menší i jen malou zahrádku, přesně takhle jsme s muže vše předělávali, kok za krokem. O to víc si všeho vážím, protože jsme to vytvořili vlastníma rukama. Tak přeji, ať tam prožíváte spoustu krásných dalších let.

  OdpovědětSmazat
 12. Dobrý den paní Moniko,

  já jsem uchvácená. Je to nádhera. Také bych si někdy něco takového přála.

  Mějte hezký den

  Michaela :)

  OdpovědětSmazat
 13. Gratuluji,ani se mi tomu nechce věřit,za pět let tolik práce a máte pravdu,starý dům má duši a ten váš je opravdu krásný.Přeji hodně sil a elánu do dalších let.

  OdpovědětSmazat
 14. Moniko,jste s mužem šikovní a sehraní a já trochu závidím. Taky máme starý dům už 7let a rekonstrukce jde velmi pomalu.Naše zahrádka byla"apokalypsa" a tu jsem dala už trochu dohromady. Moji rodiče tak pomalu rekonstruovali dům a zahradu asi 20let, ale výsledek pak stál za to. Jen už si to pak moc neužili.
  Držím vám oběma palce a mám vás ráda :)
  Držte spolu, už jste toho dokázali moc :)
  Zdraví Katka z Km.

  OdpovědětSmazat
 15. Moc se mi u vas líbí.a klobouk dolů,je za vámi vidět kus práce.náš v blízké budoucnosti snad celá také stavba domu,a tak sbíram inspiraci.váš se mi tuze líbí.máte typový domek nebo je váš návrh?moc by me zajímalo,jak máte rozvržení místnosti.z fleků bych ten váš okopirovala :-)

  OdpovědětSmazat
 16. Klobouk dolů 👍 super!!! Krásné to máte 😊 Petra

  OdpovědětSmazat
 17. Zdravím,já to stále tvrdím,že jste šikulky)))))).Já vidím "domov s duší a velkým ♥".......Jen tak dále,za tu dřinu to stojííííí......Pa,Šárka.

  OdpovědětSmazat
 18. Moc Vám přeji k Výročí, ale přijdu si asi moc stará, je mi 33let mému muži je 38let a jsme spolu již 11let a 7let v manžeství a tak dlouho nám to nepříjde, spíš si to užíváme, at se Vám daří. papa E.

  OdpovědětSmazat
 19. Vy jste prostě neuvěřitelní! Tolik odhodlání ve Vás bylo a stále je...! Obdivuji Vaši píli a partnerské souznění při tak náročném ,,projektu". Moc Vám fandím.
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
 20. Milá Moniko, pravidelně k vám chodím nakukovat a moc se mi líbí vaše budování. Moc vám fandím, protože si dokážu představit jaký kus práce máte za sebou. My bydlíme ve vlastním domku přes půl roku a tak vím co sil a energie to všechno stojí. My jsme si nechali postavit dřevostavbu, nejsme už nejmladší a stavba svépomocí nepřipadala v úvahu, ale jsme šťastni a už bychom neměnili. Přeji vám spoustu příjemně strávených let ve vašem vymazleném domečku U vás na kopečku :)

  OdpovědětSmazat
 21. Moni,
  to máte krásné výročí a ta hora práce, kterou máte za sebou je u vás znát na každém kroku... a zrovna tak před sebou ... Vím o čem píšu, my jsme něco podobného absolvovali v roce 2008 a stále není hotovo, ale člověk se má alespoň pořád na co těšit ��. Přeju ať se vám daří jako doposud a jste u vás na kopečku spokojení. VeronikA

  OdpovědětSmazat
 22. Krásné výročí
  je to opravdu obdivuhodné....tolik práce,když koukám na tu zahradu.....supr.Krásný kraj u vás.
  Já vím,práce je pořád dosti....my jsme se stěhovali před sedmi lety....domek jsme sice nestavěli,ale celý rekonstruovali o zahradě nemluvím.....u vás to byla doslova džungle než jste se jí prokousali,ale výsledek je úžasný.
  Přeji ať se nadále daří a žijte na kopečku spokojeně.

  OdpovědětSmazat
 23. Ono to místo na vás prostě čekalo a takhle se vám odměnilo.Domovem a spokojeností.Co víc si přát.Tak atˇse vám hezky bydlí.Napořád.Jitka.

  OdpovědětSmazat
 24. Milá Moni. Je to týden co jsme se nastěhovali do našeho domečku. A musím říct ze jsem prestastna. Domeček máme zčásti rekonstruovaný ale práce nas čeká dost. Jste mi velikou inspiraci. Moc ráda k Vám nakukuji a někdy taky dost opisuji. Martina

  OdpovědětSmazat
 25. Milá Mončí,srdíčkově přeji spoustu dalších krásných výročí ve vašem domečku na kopečku❤
  Tvoříte společně překrásné trvalé dílo,šťastný DOMOV!!
  Za vším je spousta práce,nic se nestane jen tak..píle,šikovné ruce,touha po splnění snu...mozoly,spousta potu..ale stojí to za to!!
  Známe to i my v chaloupce mezi kopci!!
  Jana Š.❤
  Ráda bych poděkovala za spoustu inspirace,kterou od Vás čerpám.

  OdpovědětSmazat
 26. To je krasny pribeh .. sleduji vas blog jiz nejakou dobu, ale netusila jsem, ze cesta za vasim domovem je tak poeticka. My pred lety taky hnizdili, o kdyz ne v takovem rozsahu, i tak na to stale vzpominam a nechapu, jak jsme to v tak kratkem case a ke konci meho druheho tehu zvladli. Je to prima pocit. Uzivejte domova!

  OdpovědětSmazat
 27. Moni,muž ve svých dvaceti letech postavil s dalšími v 70letech 18 řadovek.Pak jsme měnili byty s dcerama,aby vše vyhovovalo a toto co ukazuješ jsme podstoupili ve svých padesáti letech.Už s vnoučaty.Dnes je nám 70 a pořád něco budujeme.Alibabka

  OdpovědětSmazat
 28. Moni, krásný domov jste si vytvořili a stále pokračujete, ať se i dále daří, králičinky jsou nádherné:)

  OdpovědětSmazat
 29. Moni, klobouk dolů, jaký kus cesty jste ušli. Ať se vám i nadále daří zútulňovat vaše bydleníčko. Přeji hodně sil, zdraví a pohody.... D. :-)

  OdpovědětSmazat
 30. Úžasná změna! A naprosto si umím představit ty hodiny práce. Prošli jsme si nečim podobnym a už se jen rádi kocháme u alba se sklenkou vina 😉 Uzivejte. Mate to krásne. Jana

  OdpovědětSmazat
 31. Moniko, Vaše ohlédnutí je moc hezké. Těším se jak malé děcko na každý obrázek a každou změnu, kterou provedete na domečku nebo v zahradě. Asi hodně z nás zažívá stejné pocity, když něco budujeme svýma rukama jako vy. Máte to moc krásné a držím vám nadále palce. Máte bezva rodinku. Zdraví Iwka

  OdpovědětSmazat
 32. Mončo, to byla před pěti lety víc než obrovská výzva. Obrovské výzvy jsou pro statečné, optimistické a šikovné lidi, co se nebojí pořádně "zabrat", když je třeba. A vy takoví jste. Právem můžete být hrdi na to, co jste vytvořili! :-) Moc vám fandím. Krásný den A.

  OdpovědětSmazat
 33. Milá Moni,
  je to moc obdivuhodné, moc gratuluji 🍹 ke splnění vašeho snu 💖
  Užívejte si to, zasloužíte si to...👏
  Krásné výročí vám celé rodině přeje
  Ali

  OdpovědětSmazat
 34. Moniko, moc děkuju za tento příspěvek:) pustili jsme se do něčeho podobného před dvěma roky, teda zahrada nebyla tak zarostlá a domeček jsme nemuseli demolovat, ale opravujem ten původní, ale navzdory všem peripetiím (třeba čtvrt roku bez vody v zimě, kdy zamrzly trubky a čerpadlo, nebo teď v létě, kdy vysychají studny a my tu nic jako vodovod nemáme:)) pořád ani chvíli neváháme, že jsme snad měli zůstat ve městě:) to tak asi člověk v sobě cítí nebo co:)tak ať se daří vám i nám i všem podobným dobrodruhům:)

  OdpovědětSmazat
 35. Nějak omylem jsem narazila na Váš blog a koukám, že to byl tedy moc pěkný omyl! Už půl hodiny projíždím fotky Vašeho krásného domu a nestačím zírat. A když jsem se teď dočetla, že jste začínali takhle, opravdu mi spadla čelist. Máte to opravdu nádherné a moc Vám fandím! Bětka

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥