pondělí 7. října 2019

recyklace


Krásný den.
Je pravda, že poslední dobou nemám tolik chuť přispívat, pauzy jsou delší, než jste byli zvyklí, ale budu se snažit, co to půjde.  Je mi líto, co se poslední dobou rozeběhlo za konverzaci u Toma, který na ten popud s blogem skončil, ale chápu ho. Není snadné být pod takovým drobnohledem a domněnkami druhých, když už nechce být součástí tohoto ani svého veřejného prostoru. 
Poslední dobou jsem více fotila než psala, nějak mi došla řeč. Skládat a propojovat slova a ještě je vtipně v jednoduchých větách vygradovat, na to je mistr můj muž. Třeba jednou vše zúročí a konečně vydá svou knihu, moc bych mu to přála. 
Vždy, když píšu cokoli sem na blog, nevidím ty tisíce lidí za obrazovkou. Jsem sama většinou s notebookem na kolenou a píšu, co potřebuji, nebo chci sdílet, ale nikdy si vlastně ty davy čtenářů ani nepředstavuji. Tento blog pro mě vůbec není středobodem světa, jak by se třeba někomu mohlo zdát. Občas se vyskytnou chvíle, kdy se vše obrátí naruby a prostor, který má v tichosti inspirovat a potěšit, se zvrtne na místo a semeniště hádek, jejichž dopady odnášíme my. Vím, šli jsme dobrovolně s kůží na trh, ale to, co vidíte a čtete, je jen zlomek naší skutečné reality. Tím neříkám, že si nějak skutečnosti přikrášluji, to jsme nikdy nedělala a je mi to z duše cizí. Jen nechci být úplně konkrétní, abych neubližovala sobě i druhým.
 Prosím, pojďme se opět vrátit do klidných vod těchto virtuálních sítí, které tady po řadu let panovaly.

A proč jsem dnes otevřela blogger? Nechtěla jsem psát nic osobního, ale nemohla jsem nereagovat. Dnes jsem se chtěla podělit o výrobky mých páťáků. Budete potřebovat jen velkou krabičku od vajíček, barevné papíry, nůžky, fixy a lepidlo.
A jak na postup, najdete TADY.
Jednoduché a přitom tak milé a krásné. Kreativitě se meze nekladou :-) Můžete si tak vytvořit portréty celé třídy nebo rodiny.
Hodně tvůrčích okamžiků ♥


36 komentářů:

 1. Netopieri su piataci a ty si ich triedna? Na Slovensku je piaty rocnik uz druhy stupen s inou ucitelkou. Ako to funguje v CR?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak na které škole. Měl by to být první stupeň a závidím Netopýrům, že to tak mají. Moje děti už jedou od pětky v režimu druhého stupně, se střídáním učitelů... je to na houby.

   Smazat
 2. Dobrý den, super nápad na tvoření. Moni až budete mít čas a chuť, nedala byste nějaké tipy na knížky pro 12-tileté slečny? Nějak se poslední dobou nemůžeme trefit do něčeho čtivého. Děkuji a mějte se krásně. Eva

  OdpovědětSmazat
 3. Super nápad, my dělali z vaječníků :D jen věnec. Trošku se to u Toma zvrhlo v bulvár, čemuž se nedivím-zvědavost a šok který rozpad vaší rodiny způsobil zasáhl i mě. Vaše inspirace mě provází už léta a mnohému jsem se díky Vám naučila, za což děkuji. Dcerka se vzbudila, zkusíme portrét :) Pěkné dny přejeme...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak všichni víte,že se Monice s Tomem rozpadl vztah? Ani jeden z nich to nenapsal ani neřekl. To co je psáno mezi řádky neznamená,že jsou rozvedeni,odloučeni či nejsou spolu. Nic takového nikde nebylo. Nevytvářejte si prosím domněnky.Je to čistě jen a jen jejich věc .
   Katka

   Smazat
  2. Já myslím, že stačilo ne...

   Smazat
  3. Jeste v teto diskuzi chybi zminky o andelech a archandelech, kterych se tu v posledni dobe vyrojilo pozehnane..myslim, ze spouste ctenarek chybi nadhled a tento blog si berou prilis osobne. Asi bych se vyhnula zverejnovani osobnich informaci a zverejnovani rodinnych fotek a nechala tento blog prostorem pro inspiraci. Lada

   Smazat
  4. A nebylo by právě lepší napsat třeba, že s Tomem žádné rodinné potíže nemáme, ale už nechce být "veřejný"? Nebo naopak - máme s Tomem nějaké komunikační potíže, ale víc se o nich zmiňovat nechci. Ani jeden nic takového nenapsal a pak je logické, že vznikají domněnky. Možná se jim dá jednoduše předejít. Tohle úplně svádí na ono čtení "mezi řádky". Jinak, Moniko, nápad s recyklací spojenou s Vv opět geniální. Váš blog je ten nej nej co znám, vřelý, laskavý, je v něm od každého něco a sdílení Vašich rodinných fotek inspirující. Vážím si Vás a mám Vás moc ráda. Pokud to jen trošku půjde, pokračujte ve stejném duchu jako dosud. Děkuji! Krásný podzim. Evka

   Smazat
  5. Souhlasím s paní Evkou, vznikají tady zbytečné dohady a domněnky a některé komentáře jsou docela přes čáru. Co vy na to Moniko, nebylo by lepší tomu jednoduchým vysvětlením předejít?
   Jinak jsem moc ráda, že jste blogování nevzdala mám vaše články i fotky moc ráda a v mnohém jste mě inspirovala. Mějte se krásně Soňa

   Smazat
  6. Milé senzace chtivé dámy, nevím, kde jste nabyly dojmu, že paní Monika vám patří či dluží vysvětlení. Chápu, že ženské pokolení se rádo vrtá ve vtazích, to v nás prostě je a ta nevědomost nás užírá. Ale upřímně, co je komu, co do toho, co se děje za zavřenými dveřmi a natož mezi mezi dvěma lidmi.

   Moni, držte se , nedejte na zlověstné, dychtivé či prostě jen zvědavé komentáře a buďte tu s námi. Chápu, že Vás odrazuje psát, ale vždy mi přišlo, že právě blog je hlavně Vaše kronika, do které dáváte svolení nahlédnout i nám. Držím Vám palce.

   Smazat
  7. Kláro, napsala jste dle mého ne úplně fér komentář. Proč čtenářky nazýváte senzace chtivé dámy? Vždyť tady nebyl ani jeden zlověstný anebo dychtivý komentář. A myslím, že nikoho z milovníků Moniččina blogu neužírá nevědomost..Naopak, čtenářky buď celou situaci taktně přešly nebo se snažily o citlivý komentář...Myslím, že nejenom úžasná paní Monika, ale i slušné a přející a opravdu ze srdce povzbuzující čtenářky se také trochu zasloužily o to, že tento blog je opravdu moc hezký, inspirativní, příjemný, ale hlavně paní Kláro, nese se ve SLUŠNÉM DUCHU, což je opravdu v dnešní době vyjímečné....paní Moniku moc pozdravuji:-) Hanka H.

   Smazat
 4. Moniko, ty děti jsou skvělé! Nepřestane mě udivovat dětská kreativita! Co kousek, to originál.

  Ten můj starší synátor (6. třída), neměl nikdy rád výtvarku, malování, tvoření. Permanentně nosil na konci školního roku výtvory v odstínech modré... a jako by se zarazil ve 3 letech :) Letos na druhém stupni dostali na výtvarku mladého učitele, umělce, co tvoří pop art, street art. Kufřík do výtvarky jsme měli doplnit o akrylové barvy, velký štětec a akrylovou barvu ve spreji. (Mimochodem, když jsme to ve výtvarných potřebách kupovali, prodavačka to komentovala slovy: "To je jako ve škole budou učit sprejovat? Kam to spěje … :) ) Po první hodině si všechny děti získal a když všechny, tak i toho mého neumělce :)
  Vyráběli spolu mačkáním papíru zvíře, které oblepili malířskými páskami, ztvrdili Herkulesem a příště budou pomalovávat akrylovými barvami. Učitel je tak zapálil, že náš "hormon" tvořil i doma.
  Mám takovou radost, když vidím, že učitel je ta zápalka, od které "chytí" všechny děti. A Moniko, Vám se to daří dlouhodobě a nejen ve výtvarce. Děkuji.
  Martina z Brna

  OdpovědětSmazat
 5. Je to možné,už pátá třída? Vždyť byli ještě nedávno v první a padaly jim zuby :) Krásné tvoření, děkujeme a až budeš mit Moni trošku chuť, těším se na další příspěvky. Třeba recepty, kytičky, atd. Hodně sil a radosti, Marie.

  OdpovědětSmazat
 6. Mončo, to je super nápad! Určitě se budu inspirovat! Díky Inka

  OdpovědětSmazat
 7. Jsem moc ráda, že jste to tady nezabalila :-). Některé recepty jsou u nás stálice, a když mám vymyslet tvoření pro děti, otevřu záložku a za chvilku mám vybráno. Díky!
  Hana

  OdpovědětSmazat
 8. Moni děkuji že jste...a pochvala velká Vašim šikovným pátákum,máte nej nápady,krásný den Dae

  OdpovědětSmazat
 9. Moniko, prosím vydržte toto těžké období, kterým procházíte... Vážím si vás, i když vás znám jen z blogu. Ale každodenně k vám nahlizim a je mi u vás krásně! Prosím, vydržte ❤️

  OdpovědětSmazat
 10. Zdravím Moniko, krásně napsáno,jsem moc ráda,že s blogem budete pokračovat, v poslední době hodně lidí s blogem končí,přesouvají se jen na instagram,to prostě není ono.. Už se moc těším na další inspirace od vás -jak co se týče bydlení, tvoření,recepty,tipy na knihy,oblečení pro děti. Mám 2 stejně staré dcery jako vy .Hezký podzim ! Olina

  OdpovědětSmazat
 11. Ahoj Moni,děkuji že tu jste a zůstáváte, našla jsem tu spoustu inspirace a i takoveho toho pohlazení po duši. Mám to tady i u Toma :( moc ráda. Děkuji a držįm palce vám obema.
  Markéta H.

  OdpovědětSmazat
 12. To je fakt prima nápad !
  Klidné dny, Moniko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
 13. Draha Moni, tady preposilam citat, kt. mne v poslednich dnech dost oslovil: NEBER KRITIKU OD NEKOHO, ZA KYM BY SIS NIKDY NESEL PRO RADU. Zdravi Z.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je krásný citát.. A já přidám taky jeden.. "netlač řeku, teče sama". A moc děkuji, Moni, za veškerou tu inspiraci, tady! Jana

   Smazat
 14. ❤🍀🍀🍀🍀Držte se. Všechno bude dobré!❤☀☀☀☀☀Z.

  OdpovědětSmazat
 15. ❤🍀🍀🍀🍀Držte se. Všechno bude dobré!❤☀☀☀☀☀Z.

  OdpovědětSmazat
 16. Mila Moni, tu diskusi tady moc nechapu, o co vlastne komu jde? At si zamete kazdy pred svym prahem. Blog neni bulvar. Ja miluji Vase fotky, inspiruji se napady na vytvory s detmi a ty dnesni jsou fakt krasne. Hned to s vnuckou vyzkousim. Zijte si svuj zivot a jestli Vas blog stresuje nebo bere energii, tak ho klidne zatim ukoncete. Vim, ze se to asi vetsine ctenarek nelibi, ale myslete jen na sebe. Nekdy je proste takeve obdobi, kdy clovek potrebuje svuj klid. Drzim palce!!! a dekuji za krasny blog!!! Posilam moc pozdravu z Nemecka. S laskou Dagmar

  OdpovědětSmazat
 17. Dekuji za super inspiraci, hned jsem udelala doma s detmi a se skolnimi se chystam! Krasne podzimni dny! Bara

  OdpovědětSmazat
 18. Milá Moniko...jste mi blízká, přestože vás znám jen prostřednictvím blogu. I já se učím chodit v nových botách. Bolí to.. hlavně ❤️ preju hodně sil, nám oběma

  OdpovědětSmazat
 19. Pokud nejde o život jde....o nic.Rceni:"zili šťastně až do smrti"patří opravdu jen do pohádek.Zivot přináší problémy,tak to je.

  OdpovědětSmazat
 20. Milá Mončo, v poslední době chodím nakukovat hodně málo, nějak chybí čas... Ale vždy ráda přijdu pro inspiraci... :-) Např. "Kinder řezy" všichni pochvalují. Po dlouhé době mám ve družině čtvrťáky a páťáky a tak se mi podobné náměty opravdu hodí. ♥ Nevím, co se stalo, je to Vaše věc, ale přeji, ať se vše v dobré obrátí... !♥♥♥
  D.

  OdpovědětSmazat
 21. Moniko moc si vás vážím.Bude líp.Alibabka

  OdpovědětSmazat
 22. Mončo, teď mne mrzí, že jsem si tvůj příspěvek neotevřela již v úterý, měli jsme na tři dny vnoučka a tomu by se tohle tvoření moc líbilo a mám doma "zásobu" vajíčkových kartonků. Nevadí, využiji námět příště. Děkuji ti za inspiraci.
  Přeji ti krásné dny.
  A jen dovětek - pokračuj ve všem co tě baví a naplňuje radostí...
  Ála

  OdpovědětSmazat
 23. Mila Moni, jeste dodavam, ze ty komentare "nejde o zdravi" nevi o cem mluvi. I ja to zazila pred 15 lety. U nas se to k dobremu obratilo a ja dovolila, aby se manzel po pul roce vratil. Mel za vyucenou. 1 sanci dostal a vazil si toho. Drive bych nikdy neverila, ze jsem schopna neco takoveho prominout. Jsme ted spolu 42 let a stastne. Jde opravdu jen o vztah, ale ten je VSECHNO - tedy v tomhle stadiu. Povidani ze ne, je naivni. Vydrzet, netlacit a cas ukaze kam se vse vyvine. Bud se otevrou stare dvere nebo mozna nove a lepsi. Kdo vi. Myslim na Vas a holcicky a preji silu. Ta je potreba!!! Dagmar z Nemecka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Verte,že opravdu pokud nejde o život........vím o čem píšu.Zustala jsem sama s malými dětmi bez peněz,alimentů,pomocí....vysoká škola života,paní D.Schulz

   Smazat
  2. To Vam opravdu verim, ale v tom okamziku kdyz se Vam zhrouti svet pod nohama, tak nebo tak, trpite stejne. Samozrejme existuji i extremy jako Vas, i ja zazila v nejblizsi rodine umrti 2 deti a znam tu bolest a bezmocnost. K tomu existencni problemy..., chapu Vas, to mi verte. Nikomu jsem nechtela ublizit, jenom vim, ze je Vam v tomhle akutnim stavu vsechno jedno a jde Vam o vsechno. Zhrouti se Vam svet i hodnoty. A i to je velmi tezke snest a i kdyz nejde o zivot jde o hodne. Existuji i pripady, kteri uz ani zit nechteji. Vazim si Vasi odpovedi, ale vedela jsem, ze se to nekomu nebude libit. Chtela jsem je pridat svuj pribeh a pani Moni fandim a drzim palce a nekdy pomaha i vedet, ze v tom nejedete sama. Mejte se fajn :-)

   Smazat
 24. Ahoj Moni, když čtu ty komentáře, tak jsem ráda, že nemám blog,nejsem na FB a na IG. Ty rady a moudra,to je opravdu k ničemu. Takové věci se prostě v životě stávají a nemá smysl se ptát proč, a proč právě mně se tohle stalo. "Cest la vie" a já ti držím palce,ať to zvládneš.
  I.N.

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥