sobota 8. června 2019

zamyšlenáPo vydatných deštích a v tomto panujícím teplu všechno bují a roste neuvěřitelnou rychlostí a místy zahrada připomíná džungli, to mám ráda. 
Letos v truhlících změna: převislý jasmín, dichondra, lobelky, helichrysum, bacopa a klasické vzpřímené muškáty.


Pan domácí Andělé dnem i nocí za každé roční sezóny stále stráží.

Tady šetřím slovy. Veškeré sepisování nyní věnuji poslednímu slovnímu hodnocení, které Netopýry na vysvědčení čeká. Jsme na konci čtvrté třídy, takže jim sepisuji už osmé slovní vysvědčení. Stojí mi to za to. I když po té dlouhé cestě bez známek vidím, že i slovní hodnocení by se klidně mohlo vypustit. Nejdůležitější je sebehodnocení a to děti umí. Jsou objektivní a umí říci, kde jsou, co jim jde, na čem mají zapracovat a jak si na své cestě za osvojováním znalostí stojí. Umí ohodnotit i druhé, umí si pomáhat, neodsuzují se za "chyby", hledají řešení, jak na vše přijít, nebojí se ničeho nového a celé čtyři roky makali a chtěli vědět víc a víc. Jsem ráda, že i ve státní škole mi tuto cestu umožnili, i když bohužel naposledy. Od pátého ročníku budeme lapeni v online systému. Děti, rodiče ani já se na to netěšíme. Při tom stačí tak málo ... začít od první třídy dávat dětem popisnou zpětnou vazbu bez všech razítek, kytiček, puntíků všech barev, tedy bez těch všech vnějších berliček, kterým říkáme motivace. Mí žáci se/ mě bez známkování naučili hodně a dali mi mnoho příležitostí být na ně pyšná a vidět, že toto vše má smysl, a jak málo vlastně stačí. Bylo to skvělé období a velká škola poznání. Věřím, že jednou budou jako rodiče bojovat za pouštění tohoto nesmysluplného režimu.

Krásný víkend,

18 komentářů:

 1. Krásná zahradní reportáž. Díky, kochám se. Přeji pěknou sobotu.

  OdpovědětSmazat
 2. Nádherné fotky . Hezký víkend . J.

  OdpovědětSmazat
 3. Moniko, nádhera ��

  Jak se prosím jmenuji ty růžové kytičky na druhé fotce? Děkuji.

  Add hodnocení, smekám klobouk. U syna ve škole přešli také na online známkové hodnocení...A je to jenom jakási statistika, známka jako takova těžko něco říká. Navíc ve třídě mají děti s úlevami.. jak to chcete dát do známky? Slovní hodnocení je asi nejnáročnější pro učitele, ale ovoce takové práce je i sebereflexe dětí. A ta se moc naučí.

  Děkuji za pohlazení po duši.
  Martina z Brna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Martinko, já také děkuji a ty růžové kvítky jsou surfinie.

   Smazat
 4. Milá Moni, to, co jsi napsala, pod to se podepisuji. Naše Carolinka má od podzimu domoškolu. Je to náročné, vo tom žádná... ale. To důležité ALE. Bez známek se naučila více. Každý se mě ptá, jak to tedy umí? Prostě umí. Na zkouškách ve škole známky dostane, ale vůbec ji o ní nejde. A co mě dokáže překvapit, když někteří pedagogové jedou na průměr. Číslo, 1,55 znamená, že dítě už nemůže dostat jedničku. I to jsme zažili. A o tom to vůbec přeci není. Proto mě tak těší, že jsou na světě učitelky, jako jsi ty Moni. Vždyť učíme se celý život a ten, kdo se naučí učit rád, už jako dítě, ten má brány k poznání otevřené dokořán...Věrka

  OdpovědětSmazat
 5. Moniko,to je nádhera,překrásná zahrada.Opět je na co koukat.Přeji vám i celé rodince krásné sluníčkové dny.Marťa.

  OdpovědětSmazat
 6. K tomu vysvědčení... naši kluci teda jdou klasickým způsobem se známkami, ale na jejich škole je obrovský rozdíl mezi prvním a druhým stupněm. Staršího už to převálcovalo, ač vítěz dvou matematických soutěží, z matiky dvojka.Ostatní předměty podobně, divné známky, divné bodování těch známek... vychází mu 2,6 ale už to nejde vytáhnout... No, učíme ho, že známky jsou jen čísla. Kéž by to šlo bez nich!

  OdpovědětSmazat
 7. Moniko, rád se dívám do tvé zahrady! Dík za inspiraci. Pavel

  OdpovědětSmazat
 8. Zahrada krásná (u nás stále sucho).
  Syn má on line žákovskou 2. rokem, známky se tam objeví, až je nahodí učitel, takže za den klidně 10 známek a to se ty průměry pak mění. Sice má každá svou váhu ve škále 1-10, ale vypovídací hodnota žádná.
  Naštěstí ho škola baví (4. třída) a ví, že známka je jen číslo ;)
  Hezkou neděli, Ilona

  OdpovědětSmazat
 9. Milá Moniko, snad poprvé cítím z vašeho komentáře smutek. I když jsme od sebe poměrně vzdálené, fandila jsem vašim netopýrkům a přála jim takovou "pančelku" o které si u nás můžeme nechat jen zdát. A říkala jsem si v duchu, že každá kapička jinakosti ve vzdělávacím systému je dobrá. U nás se bohužel jede na průměr, dcera ač žákyně dobrá má nervy z pololetních písemek, ale vím, že je napíše jak nejlíp umí. Bohužel letos dostala první pětku za 5 let školní docházky. Z tělocviku, protože nevyšplhala do potřebné výšky. přitom je aktivní sportovkyně, hraje volejbal. Těch slz co jsme musely utřít. No co už naděláme. Ať vás smutek co nejdřív opustí a v září s novou vervou do dalšího roku. Pro vaše netopýrky to bude nepříjemná změna, ale určitě si zvyknou. Mějte pohodové léto Pavla

  OdpovědětSmazat
 10. Vždy jsem uznávala známkování. Ale práce asistenta pedagoga a moje dvě vlastní děti, hlavně mladší syn, který má ve škole problémy mě naučili se na to koukat trošku jinak. Úplně nezavrhuji známkování. Ale ve škole chybí právě to sebehodnocení, trocha úcty k dětem a jejich času doma, k přihlédnutí na snahu ať třeba dítko ten a ten úkol nesplnilo a času p.uč. aby se mohla každému věnovat individuelně tak,jak dítko potřebuje a samozřejmě mnoho dalšího. Bohužel pořád jsem v systému, kdy si p.uč. děti škatulkuje a přes to vlak nejede a bohužel se to s daným dítkem už veze. My jsme museli se synem navštívit poradnu i přesto, že jsme věděli, že je v pořádku,ano,vyšel v průměru. Stačila jen změna přístupu,ale p.uč. potřebovala prostě PAPÍR!!!
  Nebudu se tu dlouze rozepisovat. Jen Vám chci napsat, známkujte když budete muset,ale hodnocení pište dál,pokračujte ve Vašem dílu.Máte krásný přístup k dětem a ten s držte i přes ty všechny klacky, které školství hází pod nohy!!!
  Krásný začátek týdne!!!
  Danča

  OdpovědětSmazat
 11. Krásná zahrada. A k tomu hodnocení snad jen: víc takových učitelů jako vy.

  OdpovědětSmazat
 12. Jsem maminka jednoho z "netopyrku". Opět mě vaše slova dojala. Vytvořila jste pro děti tak nádhernou školní výuku, že syn stále chodí do školy rád a s nadšením vypráví o nových věcech, které se naučil. Měl opravdu štěstí na paní učitelku....kéž by takové nadšení z učení a předávání informací měli všichni učitelé. Vidím na něm, že není vystresovany ze známek. Samozřejmě, když má třeba jen o tri ctyri body méně než je maximum, tak je smutný, že to chtěl napsat lépe, ale není vystresly jeste navíc ze známky. A líbí se mi, že na vysvědčení se hodnotí co vše dokázal za pololetí, komplexně, někdy se prostě závěrečný test nepovede, ale paní učitelka ví, co ve svých žáčcich za celý školní rok má 😍 přeji krásný den ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc moc Vám děkuji. To je nejvíc ... mít uvědomělé rodiče, to je výhra a díky Vám vidím, že to má velký smysl.
   Děkuju♥

   Smazat
 13. A jinak máte nádhernou zahradu.. A fotky....radost pohledet🌳🌼🍀

  OdpovědětSmazat
 14. Hezký den Moniko, máte krásnou zahradu- to už jsem tu mnohokrát psala. Dnes si ale dovolím praktickou otázku. Osvědčil se Vám kačírek mezi květinami? Musíte hodně zalévat? Zvažuji, že ho na naší zahradě také použiji, ale váhám. Díky za zkušenost :)) Martina ze severu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Martinko, s kačírkem jsem nad míru spokojená. Levanduli, perovskii i šalvěji jen prospívá. I se mi tyto rostliny samy množí a z kačírku samovolně vyrůstají nové rostlinky /nemám netkanou textilii). Kačírek kromě tepla funguje i jako mulč. Zadrží pod sebou vlhkost. A nezalívám tady více, než záhonky s hlínou. Letos tedy u nás často prší. Loni jsem musela i levandule zalévat. To nepršelo několik měsíců.
   Děkuju a krásné léto. M

   Smazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥