sobota 19. ledna 2019

Po dlouhé


dlouhé době sluníčko. 
Byla jsem opravdu vděčná, že nyní dlouho pršelo a sněžilo. Po suchém období, kdy se člověk obával o spodní vody, to vypadá zase optimisticky.
 Včera terapie přírodou, světlem a pohybem. Potřebovala jsem to jako sůl, chvíli vypnout, nesedět a nepsat. Leden je pro mě náročný. Kromě běžné práce a pololetních testů píšu netopýrům slovní hodnocení na vysvědčení. Jsme ve čtvrté třídě, děti ještě nezažily známky, jen zpětnou popisnou vazbu. Bohužel  tímto rokem naše komfortní  zóna končí. Už jsme dál zelenou nedostali. Jsem vděčná, že mi netopýři  potvrdili, co jsem od opuštění známek tam uvnitř sebe očekávala. Nikdo nepodvádí, nestresuje se, jsou sami k sobě féroví, umí se ohodnotit popisným jazykem, umí pracovat s chybou, nepotřebují taháky, opisovat a podvádět. Jsou zodpovědní a do všeho jdou s plným nasazením. Ukázali mi, že nepotřebují smajlíky, samolepky, známky ani jiné vymoženosti k tomu, aby byli zodpovědní za své učení a snažili se dělat vše, jak nejlépe umí. Jsem za tuto lekci nesmírně vděčná, ač je náročná na čas, neměnila bych. Už teď se osypávám z toho, že od září budu muset oprášit ten nesmyslný, od reality odtržený systém škály 5 známek, které nemají (alespoň pro mě) žádnou vypovídající hodnotu a k čemu děti vedou, moc dobře znám, učím už 23 let.
To jsem se ale rozepsala o úplně jiném tématu, než jsem chtěla. Tak se pojďte projít po sluncem zalité zimní přírodě.
Toto není známý  monolit Ayers Rock ve středu Austrálie, ale zasypaná skládka :-)

Holky se na Toničce vyřádily. Tentokrát ne v sedle, ale s hřebenem :-)
Mějte prima víkend.

8 komentářů:

 1. Moniko, mrzí mě, že vám nepovolili dál pokračovat v písemném hodnocení. Naše Andulka byla takto hodnocena do třetí třídy a nebylo to špatné. Já jsem sice díky tomu nevěděla jaké známky vlastně má, ale Andulka byla spokojená a to bylo důležité. Jen mi nejde do hlavy, kdo vám to zakázal, myslela jsem si, že o způsobu známkování rozhoduje škola. Fotky jsou krásné. :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Monika-výjimečná žena,kantorka,výtvarnice,spisovatelka,zahradnice......pro mě nejnejnej.Myslím to upřímně.Alibabka

  OdpovědětSmazat
 3. Opět krásné fotky. Děvčata jsou tedy kadeřnice jedna báseň. Tonička je krasavice.
  Jo,jo- ach ty známky :-)
  Příjemný víkend!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
 4. No, téma "známky" u nás doma teď skloňováno ve všech pádech, synek s novou učitelkou ve 4. třídě spadl na trojku z češtiny a velký pláč, a pro nás velký úkol vysvětlit mu, že na těch číslech vůbec nezáleží...

  OdpovědětSmazat
 5. Moni,jak já Ti rozumím. Od chvíle,co máme domoškolu, nepotřebujeme známky a jde tu hlavně o to,něco se dozvědět,umět a znát. Bonus,máme z toho radost.Verka

  OdpovědětSmazat
 6. Dobrý den paní Moniko,se známkováním je to tedy tak,že do čtvrté třídy je slovní hodnocení a od páté třídy se již klasicky známkuje??Nejstarší chlapeček za dva roky nastoupí do školy tak jsem doufala,že se známkování vyhneme:((

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Simono, je to různé a záleží na škole a hlavně na učiteli. Já jsem se na naší škole sama rozhodla, že už známky nechci a měla jsem podporu vedení. Ale bohužel dali slovní hodnocení povinně i všem učitelkách 1. a 2. tříd. A já jsem chtěla slovní dál. Obhájila jsem si třetí ročník, o čtvrtém hlasovali rodiče. Jen jeden z 22 byl proti, ale do 5. ročníku už nám paní ředitelka zelenou nedala. Jsme přeci jen v systému státního školství a bude ještě chvíli trvat, než známky zmizí a začneme se věnovat opravdu tomu podstatnému jako je, myslím si, kooperace, vzájemná pomoc a spolupráce, která nepotřebuje soudy a hodnocení. Ruku na srdce, kdo z nás potřebuje v reálném životě být souzen, posuzován a hodnocen???

   Smazat
 7. Moni, já Vám jako učitelce nesmírně fandím a velice si vážím Vašeho přístupu, pohledu na věc a Vaší důvěry v děti. Ve školství nic z toho není úplně obvyklé a o to víc mě mrzí, že jste dostala stopku a budete nucena potýkat se systémem známek, který Vás nenaplňuje a v němž nenacházíte ten pravý smysl. Je to opravdu smutné a nepochopitelné, proč je u nás vždy tak těžké prosadit něco, co nelze jednoduše normovat a hodnotit. Něco, co podporuje osobnost a dobrý pocit ze sebe. I když jsem neměla to štěstí, zažít školu bez známek ani osobně ani s dětmi, přesto Vám mnohokrát děkuji, že jste to s netopýry vybojovala a že díky Vám prožívají školní docházku radostnou, nadšenou a inspirativní. Jste jedinečná učitelka! A fotky pod textem jsou nádherné, ostatně jako vždy. Jsem ráda za to přizvání do Vašich dnů všedních i nevšedních. Přeji spoustu sil a optimismu do dalších dní :).

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥