úterý 8. května 2018

Kutná Hora


Po Českém Krumlovu přišel o prodlouženém víkendu na řadu rodinný výlet do Kutné Hory, kde jsme všichni byli poprvé a já už dlouho chtěla toto historické město navštívit. Další ze seznamu "Co chceme vidět" odškrtnut.
Krásná je Kutná Hora se svým historickým centrem. Jeden místní vtipně podotkl: "Máme tady polovinu našich katedrál."
Pokud půjdete do Kutné Hory Sedlec, kde se nachází Kostnice a nejstarší katedrála ve střední Evropě Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, udělejte si pohodovou procházku podél potoka Vrchlice, který lemují staré vzrostlé stromy. K potoku sejdete hned od chrámu Svaté Barbory nebo pod Vlašským dvorem. 
Dost mě v Sedleci zděsil pohled na ohyzdné plechové budovy továrny na tabák hned v těsné blízkosti takové památky, jakou je katedrála, kterou chrání i samotné UNESCO. 


ubytování v penzioně


Pokud na kafe, tak už jen sem do Blues Cafe, kde k dobré kávě i vínku vyhrávají stará LPíčka.
Kostnice


procházkou podél potoka ke Kostnici a katedrále.

kostel svatého Jakuba Staršího


strop ve Svaté Barboře

Krásně bylo.
Mějte pohodové májové dny.
M.

25 komentářů:

 1. Krásné fotky, i my máme Kutnou Horu na seznamu míst, která chceme ukázat našim dětem :). Krásné májové dny přeju.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, krásné fotky, také se tam chystáme, můžu poprosit o jméno penzionu ? Vypadá moc hezky. Děkuji. D. Stuchlá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. penzion Kutna. Vřele doporučuji. Vše z masivního dřeva v kombinaci s poctivou kovářskou prací. Moc pěkné místo!

   Vymazat
  2. Moc děkuji za jméno penzionu. Hezký den z Třebenic.

   Vymazat
 3. V Hradci Kralove mame katedralu svateho Ducha ;). V clanku o Kutne Hore uvadite mylnou informaci. Zdravim a dekuji za pokoukani na krasne fotky! Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, Evo. A pak věřit průvodcům.
   Musela jsem se prokousat několika encyklopediemi a katedrál máme u nás dokonce osm (a jednu konkatedrálu). Zase jsem o kousek informovanější. Díky.

   Vymazat
  2. Milá Moniko, tady dochází trochu ke zmatení, ale pan průvodce měl pravdu. Slovo katedrála má více významů, pokud se jím myslí hlavní kostel v diecézi (kostel, kde sídlí biskup), tak těch je v ČR opravdu 8 (plus ta jedna konkatedrála)). Ale tady jde o pojem gotická katedrála - to je pojem z architektury a míní se jím veliký gotický kostel s typickými znaky, tak ty jsou u nás 2 (sv. Vít v Praze a sv. Barbora v Kutné Hoře). Pak máme ještě 2 kostely s katedrálními prvky a jeden z nich je právě v Sedlci u Kutné Hory. Takže v obou těchto případech je to polovina množství v ČR :-) Tak to jen pro trochu vzdělání a vyjasnění pojmů a taky na obranu toho pana průvodce.
   Jinak krásné foto, Kutnou Horu jsem měla také na svém seznamu, navštívila jsem ji předloni. Tak jsem nad tvými fotkami zavzpomínala.
   Zdravím tě a doufám, že ten můj výklad nevyzněl moc školometsky :-)
   Markéta

   Vymazat
  3. Děkuji, Markét. Náhodou super vyjasnění. Zase jsme chytřejší. Mám v tom zkrátka guláš a myslela jsem si, že bude dvojí dělení. I tak jsem se to snažila holkám intuitivně vysvětlit:-)

   Vymazat
 4. Já jsem si takhle splnila seznamovou položku loni v létě. Moc jsem se těšila na sv. Barboru a zažila zklamání... Necítila jsem v ní vůbec atmosféru chrámu,byl to jen barak plnej lidí.. Ivča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My zažili toto město jen s několika českými turisty, ještě celkem všude prázdno. V sezóně to je asi jiné. Ale stejně jsem čekala od tohoto historického města, které je tak bohaté na historii, víc. Chyběla mi tady ta hmatatelná energie, kterou jinde cítím. Ale stojí to za to, KH krásná je.

   Vymazat
 5. Krásné fotky, děkuju za výlet. Právě do Kutné Hory jsme se chtěli včera vydat, ale dcerka bourala den předtím na kole, tak jsme místo výletu hojili rány a odřeniny. Takže děkuji aspoň za tuto virtuální prohlídku! Alena

  OdpovědětVymazat
 6. Moni, prozradíte nám, co ještě máte na seznamu "Co chceme vidět"? Inspirovala bych se :) Máme tedy ještě malé děti, nejmladšímu budou teprve 3, takže toho z daleka tolik nezvládneme, ale i tak ráda jezdím na různá nová místa. PS: V komentářích zmíněná katedrála sv. Ducha v Hradci Králové patří k místům, která mi utkvěla asi navždy - atmosféra tam na mě loni fakt zapůsobila - možná i proto, že miluju gotiku :)

  OdpovědětVymazat
 7. Zdravím Mončo, také mám takový seznam, co bych chtěla navštívit, a Kutná Hora je na něm také. Podle překrásných fotek se mám na co těšit... Děkuji za ně! Ilona

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý večer Moni. Krásné fotky. Bydlím u Kutné Hory, proto mě článek moc potěšil.
  Dle komentářů výše se do K.H. chystá více čtenářů, doporučuji tedy v Kutné Hoře vyzkoušet bobovou dráhu, podívat se na K. H. z výšky z rozhledny Havířská bouda na kopci Kaňk. Určitě stojí za návštěvu nedaleký zámek Kačina (hlavně tedy v období kdy kvetou levandule) a z Kačiny to vzít do Habrkovic na tygry usurijské - takto zblízka je nikde jinde neuvidíte. ;-)
  Mějte se krásně

  OdpovědětVymazat
 9. Jééé, tak to jsme se tam potkali :), také jsme tam trávili víkend. :) Kutná Hora je nádherná, romantická a tajuplná, asi by to bylo i fajn hlavní město, nicméně Prahu máme blíž. :)) Byli jste v i podzemí? Nám se tam hrozně líbilo. Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) NO vidíte, příště mě čapněte za ruku:-) Nebyli jsme v podzemí, alespoň se můžeme proč vracet.

   Vymazat
 10. KH je krásná, navštívily jsme ji s kamarádkami před 4 lety a bydleli v penzionu přímo naproti chrámu sv. Barbory. Rozhledna Kaňk je velmi hezká (i s výtahem), navštívily jsme zámek Žleby a Kačinu. V KH jsme měly bonus - natáčel se zde film Jan Hus s Matějem Hádkem v hlavní roli :-) Kostnice v Sedlci je sice svým způsobem zajímavá, ale působila na nás velmi depresivně...Moc hezké fotky, ale to máte vždycky :-)
  Eva od Brna

  OdpovědětVymazat
 11. Kutná Hora byla před pár lety úplně jinde než teď. Proti situaci třeba před 10 15 lety, kdy bylo náměstí nádherně živé, v okolních uličkách bylo možné navštívit nespočet takových až rodinných obchůdků, to tam v poslední době vypadá dost šíleně, oprýskaně, zanedbaně... Zdá se mi, že to tam úplně vymírá (Možná jste z toho měli také zvláštní pocit, viz koment 11). Byla jsem tam letos v březnu, právě že s několikaletou pauzou, i když to nemáme tak daleko, a dost mě to zamrzelo.

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥