středa 11. dubna 2018

střípky ze zahrady


Zahradničení považuji za formu relaxu. Fyzická práce mi hodně pomáhá od psychické únavy ze školy a všudypřítomného hluku. Tady řvou jen ptáci ... a že jich tu všude máme! Místo na televizi koukáme na ptačí námluvy, stavění hnízd a jejich hašteření. Tato relaxace vždy zabere, i když to někdy trvá déle a zmátořím se až skoro za soumraku. Jsem vděčná, že mám tuto možnost regenerace. I když někdy v duchu nadávám, jak ten náš špaček na větvi, když už jedu dvanáctý kopec s plným kolečkem :-)

Užívejte jara. Poslední dny jsou přímo božské, že?
M.

17 komentářů:

 1. Dobrý večer Mončo to je pravda práce na zahrádce a ptači zpivani.Mě vždy pomuže vyčistit hlavu.Letos po 14letech znova zakladáme novou zahradu a někdy jsme s toho tak unaveni.Ale pak vidim ty rostlinky co povyrostou snad každý den o kousek a mám s toho velkou radost.A jak je vidět všude je a bude vždy co vylepšovat.Přeju krásné dny na kopeček Ji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já minulý týden také zakládala, ale jen nový kout zahrady. Toho rytí a těch koleček v tom našem kopci! Vždy jsem večer stěží vyšla schody do podkroví. Ona ta fyzická únava a bolest je potřeba a přebolí rychleji než ta psychická, alespoň u mě ano. A té radosti co má člověk z vykonané práce :-)
   Ať se nové zahradě daří.

   Vymazat
  2. Děkuju Mončo dnes jedu do dvou zahradnictvi pro dalši várku bylin a trvalek.Krásný den Ji.

   Vymazat
 2. Pekný večer prajem :) Tiež som pred hodinkou prišla zo zeleninovej záhrady :) Na vašich fotkách vidieť, že je pre vás záhrada útočiskom a krásnym relaxačným miestom :) Chcela som sa opýtať ako ste zakladali kamienkový svah s levanduľami. Určite je naspodu netkaná textília - najskôr ste vysadili levandule a potom išla textília, či naopak? :) A ako ste dosiahli, že sa vám kamienky nezosúvajú po svahu? :) Ďakujem, Mária z Bytče

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, zakládám si zahradu velmi neprakticky, pro mě sice oku lahodící, ale práce na ní mám spoustu a nejvíce s plevelem. Pod levandulemi není netkaná textilie, protože chci, aby se mi do zeminy pod kačírkem rozlétla semínka travin, verben apod.
   Kačírek spadává při prudších deštích. Mám proto na svahu hodně velkých kamenů, ty ho chytí a když je potřeba, kačírek opět naházím tam, kde je potřeba.
   Mám i místa s netkanou i tkanou textilií, především pod keři. Nejprve si připravte záhon, zryjte, odplevelte velké trsy travin a bylin. Položte textilii a rozvrhněte, kde budou rostliny. Vystřihněte díry, osázejte a potom textilii zasypte kačírkem, mulčovací kůrou nebo štěpky.

   Vymazat
 3. Milá Mončí především moc zdravím a musím říct že i pro mě je zahradničení relax, jiný by řekl dřina..otročina..ale úplně s Vámi souhlasím, že fyzická práce je nejlepší lék..i když si člověk někdy fakt s chutí zanadává..jako ten špaček..
  Nádhernou zahradu si tvoříte a hýčkáte..a vím sama co práce a potu..za vším..když na počátku"džunglí" spíš i naše obrovská zahrada byla..
  ..miluji staré stromy..a vždy bráním vlastním tělem!!
  Dům se zahradou je vždy pro Ty, co si toto splní jeden nekonečný příběh..překrásný a stojí za to!!
  Srdíčkově krásné jarní dny přeje Jana z chaloupky mezi kopci❤  OdpovědětVymazat
 4. Moniko, jako vždy nádherné fotky, krásná zahrada a ten/ta Áša!! je moc dobře že se vrátil :-) tulák jeden!

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle jsem potřebovala si právě přečíst. Momentálně mám pauzu od rýče. Zakládáme sklenik,takže rýč je můj kamarád. Máte moc hezkou zahradu a už nejednou jste mi byla inspirací. Tolik z pauzy a jdu znovu do práce=relaxu. S chutí do toho a půl je hotovo. Lucka

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den,Moniko, máte to moc hezké,na zahradě i doma.Dělám podle vás několik receptů-s úspěchem, všem chutná.
  Doufám, že se nebudete zlobit, když vám napíšu jednu věc.Říká se, že naše zvířátka jsou podobná nám, páníčkům.Váš kocour-to je celá vaše mladší holčička!Hned jak jsem ho videla sedět na té židli,musela jsem se smát.Je to krásné a doma vidím něco podobného(manžel+pejsek)
  Mějte se krásně, hezké jaro,Lenka

  OdpovědětVymazat
 7. jak se těším, až taky vezmu do ruky rýč-zatím mi to odoperované koleno nedovolí, tak jen motyčka. Zahrada je ta nejlepší tělocvična - za vertikutátorem jsem krásně trénovala chůzi bez berlí.... Přeji krásné dny - a aby už nebyly tak strašně větrné, jako poslední týden-dnes tedy je to přímo vichřice!!! Z Jizerek zdraví uzdravující se Olina

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den,Moniko.Překrásná zahráda,věřím,že to musí být úžasný ralax,sice hodně práce,ale výsledek stojí za to.Odměnou je krásné prostředí.To si my panelákoví nedovedem představit,proto se snažím se syny z toho paneláku vypadnout co nejvíc do přírody,na výlety atd.Přeji krásné sluníčkové dny celé rodince a víc takových fotek,abych se mohla kochat.Z Beskyd zdraví Marťa.

  OdpovědětVymazat
 9. Moniko, my z roviny vám ty kopce trošku závidíme :-)
  pěkný den, Pavel

  OdpovědětVymazat
 10. Do kopce doporučuju motúčko (kolečko s pohonem), rodiče mají zahradu ve svahu a někdo jim poradil motúčko a fakt super :)
  My máme zahrádku na rovině - jen 200m2 - u řadovky. Loni na podzim jsme vyrobili vyvýšené záhony a letos poprvé jsem vysela mrkvičku, ředkvičky, špenát, rukolu ... je to krásné! Strašně se těším, až začnou vykukovat první lístky :) Radka K.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den. Jak se staráte o levandule?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavlí, levandule jsou absolutně nenáročné. Vydrží výpal, sucho i mrazy u nás. Když kvetou (červenec) sestřihnu je, potom kvetou ještě jednou v září. Po odkvětu je opět sestřihnu a to je vše. Pokud budete sázet, je dobré přidat k zemině i písek, aby se více provzdušnila. Levandule má ráda teplo a hodně kvete, pokud má kolem sebe kamínky, kačírek.

   Vymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥