úterý 17. dubna 2018

naše oblíbené hry


Chodí mi mnoho dotazů na naše oblíbené hry. Chtěli byste něco nového pořídit dětem, vnoučátkům, tak dnes jsem si dovolila shrnout naše oblíbené kousky, které frčí u nás doma.
Poslední dva měsíce je pro nás všechny nejoblíbenější  desková hra Celestia. Zatím není tak známá, ale nás dostala. Plujete společně ve vzducholodi a sbíráte poklady a samozřejmě na vás číhají i nebezpečné nástrahy. Výtvarným zpracováním mi připomíná náš také oblíbený Dixit, o tom jsem tu už ale psala. Celestia má vedle krásných snových obrázků i netradiční pravidla. Celá rodina či skupina hráčů hraje spolu a snaží se společnými silami dojít do zdárného konce. Vedle Osadníků z Katanu a Carcassonne je to hra svižná a hotovo je do 30 minut a to nás baví. Co si budeme povídat, né vždy je čas nebo chuť sedět dvě hodiny u stolu :-) Za mě velké doporučení.

Naproti tomu Cubissimo je hra pro jednoho hráče. Zabaví se jí děti i dospěláci. Já tuto hru nosím občas i do školy a trénujeme na ní v rámci Hejného matematiky parkety v 3D provedení. Pokud vám vedení školy uvolní finance, je to skvělá pomůcka do hodin matematiky na prostorové vnímání. Také mám v plánu ji pořídit do školy.
Hra má tři úrovně obtížnosti a v každé úrovni je několik příkladů. Podle karty postavíte výchozí stavbu. Vaším úkolem je toto torzo dokončit zbylými tvary do krychle. Někdy je to opravdu oříšek, nad kterým je nutno se pořádně zamyslet, bádat, zkoušet a otáčet kostkami do všech směrů.


Co máme moc rádi,  jsou karetní hry od Djeco.  Jsou rychlé, vtipné, zábavné a balené v perfektně pevných krabičkách. Ani po letech se nezničily. Tyto hry kupujeme už asi šestým rokem a patří stále k naším oblíbeným. Vždy kupuji ty, které jsou označeny náročností do 99 let, tam je záruka, že budou bavit i nás dospělé. Máme jich spousty a ještě žádné nezklamaly. Novým přírůstkem do rodiny karetních her od této firmy o letošních Velikonocích byla blesková svižná a legrační Píp, píp.Pokud plánujete jakoukoli koupi v obchodě Agátin svět, nejenom karetní a deskové hry, využijte 10% slevu pro vás, kterou můžete do poznámky napsat opakovaně do konce června. Kouzelné slůvko pro odečet zní KOPEC000206

TADY je ještě odkaz na hlasování do soutěže o Dobrou hračku, kterou majitelka obchodu organizuje. A koukám, že zrovna Cubissimo je nominované :-) Hlasovat o vaši nej hračku, která  je vkusná a děti nejenom zabaví, ale zároveň i rozvíjí, můžete do 30. dubna.

Mějte krásný den a věřím, že jsem alespoň někoho inspirovala na dotazy ohledně her.

14 komentářů:

 1. Děkuji za tipy, hned jsem učinila objednávku, je zde řada prima věcí:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jé Moni tak Celestia je i naše oblíbená, je opravdu fajn, že je taková svižná a jednoduchá pravidla a moc pěkné ilustrace. Hezký večer Eva

  OdpovědětVymazat
 3. U nás v družině frčí hra Ligretto - rychlá postřehová hra a za pár minut je hotovo :-)

  OdpovědětVymazat
 4. My máme doma jedinou hru pro nás tu nejnej Z pohádky do pohádky,nic jiného nás nebavilo,krásný den Daja.

  OdpovědětVymazat
 5. Na Celestii se podívám, tu neznám. A přitom jsme docela fandové do deskových her. Djeco je srdcovka, "nakazila" jsem se tady na kopečku :D A potvrzuji, že mají opravdu perfektní pevné obaly na všechny výrobky.

  OdpovědětVymazat
 6. Mončo, prosím, četla jsem na netu polemiku dvou pánů matematiků ohledně vyučování matematiky prof. Hejného. Každý z nich měl odlišný názor. Oba naši kluci tuto matematiku ve škole mají, např. metodika sčítání a odčítání pod sebou se mi dost příčí, ale v celkovém pojetí se mi tento přístup k výuce matematiky a jejích aplikací moc líbí, protože nutí děti přemýšlět a hledat i jiná řešení (tedy - ne pouze toto je správně a nikdy jinak - jako tomu bylo za nás). Můžu se zeptat na Tvůj názor. U nás se sice paní učitelky této metody lekaly, ale myslím, že se s ní v důsledku vypořádaly dobře a naše kluky matematika baví, což je asi to nejlepší doporučení. Mo zdravím Peťula

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťulo, můj názor na H-mat je asi zřejmý a nechce se mi tady psát vše do detailů. Paradox na všech těch polemikách kolem této revoluční metody je ten, že odpůrci jsou vždy jen z řad těch, kteří nikdy touto metodou malé děti, myslím tím 1.-5. tř, systematicky neučili a v praxi si neověřili své teze. Já z praxe vidím zájem a touhu dětí objevovat, nejlépe se mi tato metoda jeví ve spojitosti se slovním hodnocením, bez tabulek a známek. Nechat dětem prostor, aby objevovaly, anebo se nechaly učit od vrstevníků. Mám ve třídě i slabé žáky a všechna prostředí v H-mat pochopili. Vše se cyklicky ve spirále opakuje a mají tak prostor vše pochopit. I klasické aritmetiky si děti v této matematice užijí dost. Pro mě je zásadní jediné ... děti milují matiku, rozvíjí se, bádají, zkouší, nevzdávají se a snaží se přijít věci na kloub. Umí si radit, vysvětlovat, oponovat si a nebát se říci něco, za co budou vysmívány. Rada je jediná, zažít si několik hodin s tzv. Hejnovci. Sama kolikrát žasnu, co vše děti dokáží samy vymyslet. Je to nádhera nechat jim prostor a pozorovat je, jak si pomáhají a nastoupí i u těch slabších moment AHA :-)

   Vymazat
  2. Moni, moc děkuji za odpověď, vnímám to stejně, jenom z pohledu rodiče nevidím všechny detaily, o kterých píšeš. Krásné dny přeje Peťula

   Vymazat
  3. Dcera má H-mat v první třídě a moc se mi to líbí. Díky číselné ose a krokování si umí spočítat jakýkoliv příklad, i když zrovna zapomene, že napr. 6+7=13, protože to ještě nemá zažité. Bohužel jako rodič jsem spíše v menšině. Někteří si stěžují, že nerozumí učebnici, a navíc si ještě prectou v novinách, že děti s H-mat neumí dobře počítat. Smutné. Přitom je to přesně naopak. Pokud na něco přijdu sám, pravděpodobně si to budu mnohem lépe pamatovat.

   Vymazat
 7. Moni, moc děkuji za tipy. Prolezla jsem si celé stránky a nadchla mě i Ypsilonie. Nemáte s ní, prosím, zkušenost? Děkuji :-) Terka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Terezko Ypsilonii máme dlouho a je skvělá, moc doporučuji. I dospělák se zasměje textům, které autorky dokázaly z vyjmenovaných slov seskládat. Výborná pomůcka pro zábavný nácvik vyjmenovaných slov.

   Vymazat
  2. Moc děkuji za "recenzi". Mám totiž dojem, že se děti v poslední době zacyklily na Legu, Littles Pet Shop. Milují naštěstí Krycí jména, hru Obchod z mého dětství, Koně a dostihy. Ale chtělo by to ještě nějakou rychlou deskovku, která je taky osloví. A tahle mě na fotkách oslovila svými vtipnými texty, jen ta cena je vyšší, tak radši koupě na doporučení. DĚKUJI :-). Užívejte krásných dnů a sluníčka.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥