neděle 18. února 2018

Jak šel čas


Nejsem zrovna z těch, co se nostalgicky utápí v minulosti, ale jednu noc jsem se v tichu prokousávala starými fotografiemi. Je to na dlouhé lokte, protože program Picasa, ve které fotky upravuji a ukládám mi pobere jen poslední rok a půl nazpět. Ostatní jsou zálohované a dostat se k nim a v klidu si je prohlížet, zabere hodně času.
Miluju zmrazené okamžiky života, které umí fotografie podržet. Díky fotkám se dostanu několik let zpět a vybaví se mi i vůně, pocity a zážitky s nimi spojené. Tak jsem i pro vás pár snímků vytáhla. Dnes na téma Jak šel čas dole v obýváku a kuchyni.


léto 2011 
Těsně před demolicí starého domu, který jsme koupili rok před tím a měli za sebou kus dřiny na zahradě, která připomínala džungli. V domě už padala střecha a hroutily se zdi. Na dětech si člověk uvědomí, jak ten čas letí. Protože co si budeme vykládat, milé dámy, my jsme stále krásné a jen zrajeme, že? :-)
Tady bylo holkám 6 a 3 roky. Terezka pár dní před nástupem do 1. třídy a Bety poprvé do školky.  Byl to mazec.  Ale člověk si uvědomí, co toho stíhal a těšil se z každé přidané řady Ytongu.


prosinec 2011únor 2012
léto 2012


Jak je vpravo trochu vidět, ten krásný starý konferenční stolek ještě nebyl součástí obýváku. Stál venku pod ořešákem, ale bylo mi jasné, že tam dlouho nepřežije. Tak jsme mu jednoho podzimního dne zkrátili nožičky a od té doby je ozdobou obýváku.


Vybavuju si, jak se nám každá návštěva v dobrém smála, jak máme malou televizi :-)
No jo, přišli jsme do domečku z bytu o 49 metrech.leden 2013leden 2018

To bylo letem světem pár let u nás. Každý z nás máme podobné vzpomínky, jak jsme došli z bodu A do bodu B. Jen si přát, abychom vždy vykročili pravou a ve zdraví došli.
Hezkou neděli a díky za společnost,
M.

PS: Jestli je časosběru pro denšek málo, TADY a TADY jsou další proměny.

63 komentářů:

 1. Já bych určitě renovovala.Ten starý dům nějak lépe splinul s krajinou,já jsem staromilec,ale máte to moc hezké.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Soudě jen podle fotky, skoro si myslím, že to dřív určitě hezké stavení, jednoduše a vůbec renovovat nešlo... Jana

   Smazat
  2. Plně souhlasím s paní Janou,my jsme chtěli renovovat, a bylo to tak náročné, že už bych do toho nikdy nešla..i když staré věci mám moc ráda.Určitě si ušetřili spoustu starostí,zdraví a času,který věnovali sobě a dětem.��Eva.Z.

   Smazat
  3. My jsme, Maruško, také staromilci, ale tady to nešlo a bylo by to mimo naše možnosti, jak finanční (dům měřil 19 metrů, náš jen 9m), tak i prostorové, neměli jsme kde bydlet, byt jsme museli prodat, abychom dostali hypotéku. Nastěhovali jsme se po 10 měsících od kopnutí do základů.

   Smazat
  4. Pěkný den, také si myslím, že by bylo z hlediska splynutí domu s místem lepší rekonstruovat. A taky vím z vlastní zkušenosti rekonstrukce roubenky, že to spolkne mnohem více času, peněz i sil. Kdo myslí, že citlivou rekonstrukcí ušetří na čemkoliv z toho, je blázen. Rozhodnutí "Kopečkovic rodiny" chápu. Rozhodli jsme se jinak, a přesto, že bych do toho šla znovu, tak byly chvíle, kdy jsme si sáhli na dno. Finanční, fyzické i psychické. S dvěma malými dětmi a stádečkem koz. Nesoudím příčiny rozhodnutí a hodnotím výsledek, který je pro mne s přihlédnutím k okolnostem velmi citlivý a uspokojivý. Naši krajinu hyzdí tak otřesné novostavby, že kdyby každému stačil tenhle malý ničím na sebe neupozorňující útulný domeček, byl by mnohde pohled si krajiny utěšenější. Za mě palec hore.

   Smazat
 2. Procházeni vaším domečkem je pohlazením po duši. Udělali jste pořádný kus práce. Letos chci renivovat kuchyni a ta vaše se mi moc líbí. Můžete mi prozradit odkud je?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ikea, ale teď dělají jiné korpusy i dvířka...

   Smazat
  2. Míšo, přesně jak píše Hanka. IKEA ale už se nevyrábí náš dekor, mají podobný.

   Smazat
 3. Milá Moniko, ušli jste za poměrně krátký čas velký kus cesty.... určitě to nebyla procházka, ale ta radost.. to my sami, ta zůstává :-)
  Přeji spoustu společných zážitků "u vás doma"
  Jitka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc krásný příspěvek....lépe bych to nenapsala :-)
   Milá Moniko, krásná poctivá práce....a zasloužená odměna....
   Máte to u vás doma opravdu krásné....
   a zcela zaslouženě....
   Katka

   Smazat
 4. Moni, nádhera. Ten výhled do zahrady, všechny detaily, obrovský kus práce za tak neuvěřitelně krátký čas. My stavěli 2,5 roku (když se kluci rodili, takovou tou formou svépomoci,ještě vyvařování řemeslníkům a tak.. A taky na to moc ráda vzpomínám). Myslím, že jste mnohým velkou inspirací! A teď snad nemyslím ani tim umem, tem tam je, o tom žádná :-), ale hlavně způsobem jakým to s Tomem děláte, všechno spolu a v lásce! Tak ať se dál a dál jenom daří... Jana

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrý den, Moniko. Je krásné, že to máte takhle dokonale zdokumentováno. Tak to by asi "dámy" jak píšete, které Vám domeček s pozemkem prodaly , koukaly, co jste z toho vytvořili. No opravdu, máte to nádherné a to jak vevnitř, tak i venku. Když jsou na to dva šikovní lidé, které to oba baví, mají radost z každé maličkosti a vše dělají s láskou a mají se rádi, tak to je nádhera a vše jde samo.Mějte se moc a moc hezky Moniko, Vy, i celá Vaše rodina a přeji Vám hodně sil do dalších tvůrčích nápadů U Vás na kopečku. Miluše.

  OdpovědětSmazat
 6. Mila Moni,
  dekuji za nahlednuti a inspiraci. Tak velky kus prace je videt a vsechno vy sami. Obdivuhodne!!
  P.S.: klavir se vam podarilo zachranit? Jiste tam bylo spoustu dalsich pokladu ;)
  Zdravim ****

  OdpovědětSmazat
 7. Moniko, krásně jste si s domkem vyhráli. My máme po manželových prarodičích domek z roku 1936 a stále renovujeme. Jo, jasně, že z něho máme radost, ale stále na nás někde něco vybafne. A když už ne stářím, tak si zařádí příroda... kroupy, ach ty mu daly.
  Moc ráda k vám domů chodím na návštěvu a kochám se. Přeji, ať se máte s domkem i v domku krásně. Pěknou neděli.
  PS: Teď se u nás zatepluje další střecha. A tak bude mít manžel v dílně krásně teploučko.
  Eliška

  OdpovědětSmazat
 8. Moni, ušli jste pořádný kus cesty a máte to doma jako z katalogu. :o) Připomněla jsi mi, jak i my jsme v roce 1998 koupili pozemek na zahradu, byla to jen louka. Pár let jsme budovali zahrádku a jednoho dne přišlo rozhodnutí, že si zde postavíme domeček. Do dnes jsme nadšeni a stále něco tvoříme. Kolem domu je práce nekonečná. Vy jste si pořádně mákli, ale stálo to za to. Moc hezky se k vám kouká a věřím, že se vám tam i dobře žije. Těším se na další příspěvky a posílám spoustu pozdravů Na kopeček.
  Hezkou neděli. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, Dášo. Je to pravda a spousta nás toho ještě čeká. Nemáme ještě vůbec hotovo kolem domu z přední části a už si na to letos brousíme zuby.

   Smazat
 9. Nadhera, zrovna stavíme a řešíme kuchyni, jak moc je bílá kuchyn prakticka?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Haní, mě nevadí občas vzít hadr do ruky, takže za mě dobrý :-)

   Smazat
 10. Moniko,moc ráda k vám chodím na kukandu.Krásně jste si vše spravili,dalo to spoustu práce,stálo to spoustu času,námahy,ale výsledek je překrásný.Jde vidět,že vše je dokonale promyšlené,dělané s láskou,pílí,každá věc má své místo.Věřím,že se vám krásně žije,máte se dobře a to to nejlepší.Máte moc krásnou rodinu,mějte se všichni moc dobře,těším se na další příspěvky,posílám mnoho pozdravů a mnoho sluníčkových dní.Hezkou neděli Marťa.

  OdpovědětSmazat
 11. Ahoj Moni,klobouk dolů,úplně mi běhá mráz po zádech,když vidím fotky té ruiny a zarostlé zahrady,opravdu zoufalý pohled.Udělali jste strašný kus práce za poměrně krátkou dobu. Máme podobné zkušenosti s tím rozdílem, že my jsme nedemolovali, ale "pouze"rekonstruovali.Což je někdy horší, než stavět od základů...Máte moc krásné bydlení, dýchá z něj pohoda.
  Přeji krásné dny.
  Irena N.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, Irenko. Také jsme na začátku renovaci zvažovali, ale to nešlo. Základy nebyly, byla tady spodní voda a ani obvodové zdi už nebyly pevné. Jsme rádi, že to dopadlo takto.

   Smazat
 12. Milá Moni , ušli jste s Tomem kus cesty,jste neuvěřitelně šikovní a tvořiví a já takovým lidem fandím.Už teď se těšíme na květen,moc zdravím a objímám,pa Dáša

  OdpovědětSmazat
 13. Dobrý den, máte to krásné a Vy jste úžasná, moc ráda k Vám chodím , děkuji hlavně i za recepty koka sušenky super a všechno. mhr

  OdpovědětSmazat
 14. Hezkou neděli Moniku, píšu už poněkolikáté jak to máte krásné a příjemné. Klobouk dolů před Vámi i manželem jak jste si zamakali :). Nevím jestli mi odpovíte, ale kam jste si dala ty krásné malé obrázky, které jste měla na stěně v obýváku (4 menší obrázky)? Škoda, jestli jste je sundali.
  Přeji hodně sil do dalšího budování :):).
  Katka z Km

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, Katko. Já často vše kolem sebe měním a nelpím na věcech. Po čase je zkrátka pošlu dál. Tyto obrázky byly už asi z 18 let starého kalendáře, který jsem kdysi rozstříhala a popravdě, nevím, kde jsou. Mám raději na zdech fotky rodiny a výtvory dětí, tak nějak tyto ustoupily.

   Smazat
 15. Mě z toho trochu mrazí, neboť nás to čeká letos! Stavba nového domu. Máme za sebou částečnou rekonstrukci, když jsme opravovali dosavadní bydlení u rodičů, a jsem zvědavá, co bude horší😜

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všichni se shodují, že rekonstrukce je je namáhavější. Bude to snazší a hlavně vše děláte pro sebe, to je nej motivace :-)

   Smazat
 16. Moniko už Váš minulý příspěvek před a po nás popostrčil ke koupi a renovaci domu,takže ted na jaře začínáme,klíče už snad dostaneme do konce unora...máte to krásné,dana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Daní, tak hooodně sil a nadšení, stojí to za to :-)

   Smazat
 17. Obdivuji tu systematicnost. Hodne me bavi sledovat fotky z minulosti, ale nejsem dost "organized", abych si to takhle hezky poskladala, treba jednou, protoze me to desne bavi sledovat:-),nejen u nas. M.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marcelko, jestli něco já postrádám, tak právě systematičnost :-)
   V době, kdy jsme stavěli jsem ještě ani nefotila, to Tom:) A také je těch fotek poskrovnu. Já bych paměťovou kartu přehltila.

   Smazat
 18. Jednou to bude čekat i mne....... jednou :D

  BLOGEREM

  OdpovědětSmazat
 19. Krásná retrospektiva. Ještě teď při při pohledu bolí ruce a hřbítek od práce😉, ale stálo to zato, opravdu. Také jsem si něco podobného odpracovala, jen jsme stavěli na obvodových zdech. Chudáček klavír, který zůstal v opuštěném chátrajícím domečku. Hudební nástroje mají duši, jak ho tam někdo mohl nechat. Krásné nedělní odpoledne taktéž z "domečku na kopečku"☺.

  OdpovědětSmazat
 20. Milá Mončo, krásná odměna za dřinu. Napadá mě jediné: Neexistuje slovo nejde, existuje pouze neumím nebo nechci. Krásné zimní dny. Aja

  OdpovědětSmazat
 21. Mončo vaše bydlení je pro mě nejkrásnější. Milé,útulné, nejvíce se mi líbilo jak jste měli telku co teď máte jídelní stůl. Ale je mi jasné, že ve skutečnosti je to asi jinak.
  Mě se do focení vůbec nechce, mám zimní spánek:))Tak jen koukám a ráda čtu jiné.
  Moc zdravíme do krásného bydlení. Lenka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a pro mě zase to vaše, Lení :-) Děkujeme a těším se na Tvé fotky :-)

   Smazat
 22. Milá Moniko, máte to u vás na kopečku moc krásné a vaše zahrada je pro mě velká inspirace (lepší než jakýkoliv časopis). Chci se zeptat, kam chodíte pro inspiraci vy? Na jaře se chystáme dělat chodníky kolem domu a terasu a tak bych ráda viděla i ty vaše chodníky, přístupovou cestu, z jakých materiálů a jaký styl jste zvolili. Děkuji za odpověď, Bára 😉

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Báro, to nás letos čeká také:-)
   Paradoxně nechám inspiraci přijít ke mě. Bu´d nás něco napadne okamžitě, nebo to uzraje. Kromě hrubé stavby si vše děláme svépomocí a venku úplně vše vlastníma rukama, takže času na uzrání myšlenek je dost. než dokončíme jednu věc, nějak vyplyne, jak budeme pokračovat. Na začátku žádný koncept nebyl a stejně nám vše navazuje. Snažíme se využívat materiál dostupný kolem. Chodníky jsem dělala jen z hlíny a kamení z polí. Tom je začal pokládat do betonu a před domem chceme udělat jen vrstvu štěrku, kačírku a písku a do nich vložit betonové napodobeniny dřeva. Až něco bude, nafotím.

   Smazat
  2. Děkuji za odpověď. Kameny zasazené do betonu se mi také líbí, ale manželovi se do toho nechce:-(navíc predzahradku máme ve svahu a chodník tak musí být nějak že schodů, nebo stupňů. Kolem domu chce manžel kacirek a chodník. Ale pořád přemýšlíme z čeho a jak, aby to nebylo jak v Kocourkově. Terasu bychom rádi že dřeva...no uvidíme. Ať se vám budování daří a těším se na fotky od vás. B

   Smazat
 23. Moni, velký kus práce jste odvedli i ušli. Znám to sama - rekonstruovali jsme starý dům. Ale častokrát jsme si už řekli, že jsme ho měli zbourat a postavit nový. Přeji krásné dny.

  OdpovědětSmazat
 24. Je u vás krásně a milo, milá Moni. Nepochybuji o tom, že je za vámi kus dřiny, ale výsledek stojí za to. Jste šikovní a pracovití. Díky za to, že nám dáváte tu možnost občas k vám nakoukout. Zdraví všechny na kopeček Lu z Moravy.

  OdpovědětSmazat
 25. Dobry den, mohla bych se zeptat kolik stala stvaba domu? pokud to neni nejake tajne. dekuji Martina

  OdpovědětSmazat
 26. Dobrý den, považuji rozhodnutí zbourat starý dům a postavit zbrusu nový za velmi dobré rozhodnutí. Rekonstruovali jsme rodinný dům po rodičích mého muže 13 let, stálo to neuvěřitelné peníze a nervy. V domě jsme celou tu dobu bydleli, stěhovali jsme se postupně z jedné hotové místnosti do druhé. Bydlíme sice v domě s duší, který byl ale původně v roce 1928 velmi nekvalitně postaven. Když jsme na jednom rohu kopli, druhý roh spadl. Část domu jsme museli zbourat a postavit znovu. Bydlí se nám dobře, ale obávám se, že další generace bude muset zbourat celý dům a postavit nový.
  Moniko a Tomáši, máte moc krásný dům, ať se vám všem dobře bydlí i nadále.
  Olga

  OdpovědětSmazat
 27. Klobouk dolů, co se vám podařilo a ještě s dvěma malými dětmi a prací k tomu. Kdo nezažil, nepochopi, kolik úsilí stojí postavit dům (byť jen částečně) svépomocí. Rozhodnutí zbourat a postavit znova bylo správné, zachraňovat má smysl pouze kvalitní stavby. Dům byl evidentně "splacany" z toho, co někdy v 50. letech (?) sehnali. Stavby z této doby jsou vůbec nejhorší, zlatá první republika nebo aspoň 70. léta a mladší, kdy už byl stavební materiál jakž takž dostupný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To já taky nechápu, že někdo postaví sám.)) S přítelem jsme hledali domek i starší k rekonstrukci, všude barabizny na spadnutí, ale na prodej žádná, nevím, proč to majitelé nechají dojít tak daleko a pak prodávají dům už k demolici..nakonec se koupil 12 let starý domek, stěhování na zimu teda nic moc, zatím jsme tam ani nevymalovali všude, jak je pořád tma a slunce moc nevyleze (a když jo, tak jsme v práci že..). Takže si děkujeme, že jsme žádný dům k rekonstrukci nebo pozemek na stavbu nesehnali, protože my dva bysme postavili leda prd:D A to jsme oba z velkých domů se zahradami..jen poslední roky jsme byli v mikro bytě a on si i tam člověk zvykne, tak jsme fakt rádi, že jsme koupili hotový dům, kde není potřeba kromě pořádnýho úklidu a vymalování nic měnit.)
   Jinak naši maj dům z 60. let a je do děs a hrůza, ošizený co se dalo, dokonce není ani dodržený projekt a podle toho to vypadá:((

   Smazat
  2. MOje slova, Martinko. Děkujeme. Ta slátanina, co tady byla opravdu nemělo své kouzlo, spíš děsila. Ale prapůvodní stavení z 18.st. muselo být krásné, než se do rekonstrukce zakousli během 20. století a zaházeli a zasypali i původní klenuté stropy sklepa.

   Smazat
 28. Moni nádhera,toto přesně se dělo u nás akorát s tím že už po kolikáté a nám bylo přes 50.U vás nádhera.Alibabka

  OdpovědětSmazat
 29. Zdravim Vas Moniko ,tak jsem prave projela celej vas blog od sameho zacatku.Stravila jsem na nem celej vikend. UZASNE UZASNE UZASNE . Dekuji . Jen tak dal prosim, inspirujicíííííííí.Dekuji Katka.

  OdpovědětSmazat
 30. Mila Monika klobuk dolu je za vami obrovsky kusisko prace a mate to doma nadherne kazdy den chodim nakukovat a ked dlhsie nepridate prispevok uz som smutna vas blog je ako droga a je to super citit tam pohodu, klud a lasku tak vela stastnych dni prajem a vela lasky...s pozdravom Katka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá Katko, moc děkujeme. Jste milá. Přeji Vám to samé♥

   Smazat
 31. Kde jste prosím měli původně jídelní stůl? Taky pro něj u nás hledám místo. Romana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. úplně původně byl za kuchyní, kde je nyní pracovna. Není tam okno a sedět tam nás nějak nelákalo:-)
   potom jsme jídelní stůl přestěhovali před francouzské okno v obýváku a nyní na zimu v rohu obýváku :-)

   Smazat
 32. Moc pěkné. Jaký je rozměr obýváku, prosím? Děkuji Šárka

  OdpovědětSmazat
 33. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 34. Ty bláááho, no to je sen! Takové krásně prostorné, čisté a svěží :) klobouk dolů :) Tam se musí bydlet moc příjemně. A určitě je to i hodně inspirativní prostředí.

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.