sobota 6. ledna 2018

Tříkrálová


†C†M†B 2018
Christis mansionem benedicat.
Ať Kristus požehná tomuto domu.

Když jsme přijely ze školy, našly jsme požehnání u vchodu domu od dětí ze školky. Děkujemeee. A protože si ho opečovávám, aby celý rok vydrželo, děti vtipně jen změnily letopočet a písmena jedou už druhým rokem:-)

Původně zkratky znamenaly latinské požehnání.
Kříže  symbolizovaly nejsvětější trojici....Otce, Syna i Ducha svatého.
Nejedná se tedy o znaménka plus:o)
Začáteční písmena se ale také mylně později považovaly za zkratky jmen mudrců, kteří přinesli Ježíši  zlato, kadidlo a myrhu (vonná pryskyřice z myrhovníku).
Casparus (Kašpar), Melichar a Baltazar.Dokud je to bude bavit, bude to bavit i mě. Tyto fotky jsem zvládla jen díky tomu, že byla bábovka ještě horká a nechala jsem ji venku chladit. Potom mizí rychlostí blesku. Polévám ji rozpuštěnou čokoládou, aby nebyla vhozená mince hned na očích.  Rézka ji i tak našla na první dobrou :-)

Naše bábovka

4 vejce
3/4 hrnečku oleje
1/2 hrnečku mléka
pár lžic rumu
citronová kůra z třetiny citronu
velká špetka soli
necelý hrneček cukru krupice
1 hrnek polohrubé mouky
1 hrnek špaldové celozrnné mouky
2 lžičky vinného kamene
Ten dávám místo kypřícího prášku, který je plný fosfátů.
hořké kakao do poloviny

Vše metlami vyšlehat a polovinu hmoty nalít do formy. Do zbylé poloviny přisypu 4 lžíce hořkého kakaa a vliji do formy. Peču 45 minut na 200°C. Ještě teplé polévám čokoládou a posypu kokosem.A nezapomeňte, že
káva uvařená na polínku z vánočního stromku a Tříkrálový koláč se zapečenou mincí, která nosí štěstí, nejlépe odstartuje začínající období masopustu.

Krásný Tříkrálový den.
M.

13 komentářů:

 1. Tak jdu taky na bábovku, donesu jí dnes na oslavu narozenin jako překvapení. Děkuji za inspiraci, Vlaďka

  OdpovědětVymazat
 2. Ja dodrzovanim tradic " unavuji" manzela a dospele deti.Na tvari maji potutelny vyraz ale asi( snad) jim to az tak nevadi. Nicmene vnucka roste ...a to je ma motivace.Mejte se sedmikrasne. Za vse diky.JP

  OdpovědětVymazat
 3. Mončo, krásné fotky, mají úžasnou atmosféru! P.

  OdpovědětVymazat
 4. Moc se mi u vás líbí jak dodržujete tradice.O některých z nich jsem se dozvěděla až na vašem blogu.V době mateřské"dovolené"jsem některé zavedla i u nás doma.Bábovka vypadá moc dobře nemít ještě cukroví z vánoc a příští týden oslavu narozenin což si žádá dort,s chutí bych se do ní pustila ale teď po svátcích se snažím zase trochu odlehčit(ikdyž dnešní oběd kačena se zelím a knedlíkem taky není light)ať vás inspirace neopouští ani v roce 2018.

  OdpovědětVymazat
 5. Moni,tak teda nevím, když koukám na náš stromek, přijde mi že vydrží až do srpna.Ale kávu si určitě uvaříme i když teda polínka budou sice z našeho sadu, ale ne z vánočního stromku. Tohle je pro mne taky novinka, to jsem asi nikde nikdy neslyšela, ale je to hezké. Tři krále jsem včera prošvihla, páč jsem měla odpolední,ale na vratech mám taky od nich vzkaz, tak to bylo milé přivítání, když jsem dorazila z práce. Tak přeji krásný tříkrálový víkend a vše nej v tom roce se sněhulákem. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. U nás bábovka vždy mizí rychlostí blesku...... a jinak se u nás traduje K+M+B = zkontrolovat zda mám v tašce : klíče+mobil+brýle .

  Krásné všednodenní dny přeje z Jizerek Olina

  OdpovědětVymazat
 7. To je krása, tady u nás nechodí už ani trikralová sbírka. A koukám že z Jizerek už zní o komentář dříve klíče - mobil- brýle, tak krásný víkend. E

  OdpovědětVymazat
 8. Tři králové u nás chodí každoročně. Vždy jim přispěji. Vzhledem k tomu, jak se děti snaží buď zpívat nebo přednášet, tak by i ony měly dostat nějakou hezkou odměnu. Místo, kde bydlím je rozlehlé, tak většinou u nás je 5 skupin koledníků. Tříkrálová bábovka - hezká tradice jinde, tak ji asi zavedu i u nás. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Dovolím si jen napsat, že ty písmena stále požehnání znamenají:-), ne že skončily, ani původně, jak je to napsáno v tom textu. :) Je také zkrátka k zamyšlení, že ty "mylné" zkratky jmen mudrců dávají nějak všemu smysl;-).

  OdpovědětVymazat
 11. Recept mi přišel vhod. Jen se bojím, ze bábovka pečená večer nevydrží ani do dalšího dne:-)

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥