neděle 17. prosince 2017

střední BrdyKrásnou adventní neděli.
Více než nazdobená náměstí mi vánoční atmosféru navodí voňavý les. Po delší době jsme včera vytáhli na delší výšlap i obě slečny. Jojo, už jsou v tom věku, kdy nás nechávají chodit na vycházky ve dvou. Copak o to, my si to s Tomem užíváme a rádi jedeme bez nich, ale někdy musíme zavelet a jak jsou potom rády, že jely.
Kdo jste z okolí, určitě zkuste tuto trasu. Nádherná vycházka s třemi výhledy a návštěvou bývalé letištní plochy. Zajímavé, jak se v hlubokých lesích najednou zjeví betonová plocha o rozměrech několika fotbalových hřišť.
Auto nechte v Malé Vísce a na začátku se vydejte na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech ... na Jindřichovu skálu. TADY máte více info k tomuto místu. Pokračujte na vrchol Beran, kde potkáte hned dvě vyhlídky ze skály na vesničky pod ním. Tady opět více.
Po cestě z Berana potkáte v krásných lesích i kus vojenské historie. Pozorovatelnu na dopadovou plochu Jordán, která je v srpnu díky předešlé vojenské činnosti zbarvena vřesy do fialova. Minete studánku a když se dáte směrem nahoru k Bílému křížku, máte už kousek na bývalé letiště vybudované za druhé světové války. A odtud opět směrem k Malé vísce. Toto kolečko vyjde na 7 km, takže pohodová odpolední vycházka.

V dálce nejvyšší vrchol Brd Tok a pod ním dopadová plocha Jordán. Holky stojí nad bývalou vojenskou pozorovatelnou.


Posilnit se u studánky je pro nás nepsaný zákon.
A tady už je ono překvapení, které Tom holkám sliboval ... bývalé letiště pod Hejlákem. Ale jaksi zapomněl, že nemá dva syny, nýbrž dvě slečny, které toto téma slušně řečeno nijak neuchvátilo. "To jdeme až sem kvůli tomuhle? To je to překvapení?" prohlásila Bety a stále asi očekávala minimálně schovaný poklad. 
Rozměry letiště z betonových bloků jsou 520x 60 metrů. Dlouho bylo veřejnosti tajeno. TADY si můžete jeho celou historii přečíst.Za Brdy hned za humny jsme moc rádi. Je to ohromná plocha hlubokých lesů, skal, tůní a  vyhlídek, kterou často prozkoumáváme a stále něco nového objevujeme. Je tu zkrátka krásně v zimě i v létě. A jak si člověk po takovém výšlapu v zimě užívá teplo domova. To i ten čaj s cukrovím chutná hned jinak:-)
Potom dejte vědět, jestli jsme vás navnadili na krátký zimní výlet a jak se v Brdech líbilo.

Pohodovou neděli vám všem.

6 komentářů:

 1. Za mě taky vede příroda a les před náměstím plným lidí stánku hluku,toho mám dost práci.Krásnou třetí adventní neděli.

  OdpovědětVymazat
 2. Moniko, díky za tip na výlet - určitě někdy tuhle trasu využijeme.
  Hezku adventní neděli.

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná krajina, my chodíme taky raději u nás do skaláku.Jenom nemohu překonat strach z hloubky a na vyhlídkách nechodím až ke kraji. I tak si to vždy užívám a když se poštěstí zahlídnem i muchlony.Přeji krásný zbytek 3adventní neděle.Martina

  OdpovědětVymazat
 4. Jde o stale uzavrenou oblast...
  Jak fotky, tak propagace trasy muze byt priblem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, tato oblast uzavřena není, dokonce tam vedou turistické značky. Posádkové cvičiště Jince i dopadová plocha Jordán jsou mimo, neděste čtenáře ;)

   Vymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥