pondělí 4. prosince 2017

adventní


Mrazivá ojíněná slunečná rána mám moc ráda. Hlavně, když nemusím do práce, ale mohu popadnout foťák a jít se projít po zmrzlých polích. V zimě je mnohem víc tras, které nelze v létě projít. Na každém období se dá najít něco, co to další nabídnout nemůže. Zaplať pánbůh, že se nám takto pravidelně střídají, že?

Tuto poklidnou bílou venkovskou idylku jsme později v odpoledních  hodinách vyměnili za šílenou a pro nás stresovou adventní Prahu. Měli jsme pocit, že bychom měli holkám konečně ukázat  vánočně nazdobenou starou Prahu. No, suma sumárum ... už tam zase mnoho let nepojedeme. Idylka Vánoc v přeplněné a předražené Praze pro nás rozhodně není místem, kde se dá v adventní době zklidnit a vánočně naladit. Byla místa, kde nešlo jít ani krok sun krok. Krásné památky jsem si také neuměla vychutnat, natož v klidu nafotit, protože jsme byli vláčeni vlnou lidí a musela koukat pod sebe, abych někoho nepošlapala. Prošli jsme pár (bez těch davů krásných) míst, pohladili labutě, z dálky, odkud už se nešlo pohnout, zhlédli rozsvěcení vánočního stromu, vyslechli Smetanovu Mou vlast a tradá na vlak. Pryč z velkoměsta na vesnici, do klidu a vánočně se u svíček a krbu naladit :-)

Prožívejte i přes všechny pracovní povinnosti a shon pohodový advent.

18 komentářů:

 1. Zdravím na Kopeček!
  Ač jsem z Prahy, na Staroměstském náměstí v předvánočním čase jsem také již dlouho nebyla. Je lepší si vybírat menší zákoutí Prahy. Mám ráda trhy na náměstí Míru, ale i zde je poslední dobou čím dál tím víc lidí. Včera jsme si udělali procházku na Kampě a bylo to velice příjemné ... Malebné bez těch zmíněných davů.
  V blízkosti, v areálu kostela Panny Marie pod řetězem probíhaly charitativní trhy. Byla jsem ráda, že jsem si prostory mohla prohlédnout, protože jsme tam ještě nikdy nebyla.
  Přeji klidný předvánoční čas! Radka
  Doufám, že jste na Prahu nezanevřeli.

  OdpovědětVymazat
 2. Moniko, ty fotky zmrzlého šípku, květu a trávy jsou naprosto luxusní!!!!! Jak já bych chtěla mít Vaše oko :-) Jinak s Vámi naprosto souhlasím, že v centru Prahy nelze načerpat poklidnou vánoční atmosféru. Já v Praze bydlím a centru se snažím vyhýbat. Letos jsme i my dětem slíbili, že se tam půjdeme na Mikuláše mrknout, ale nejraději bychom z toho vycouvali. Přeci jen jsou nejmladší dcerce 2 roky a tlačit se tam ještě s kočárkem.... Svařák či punč si dáme s manželem raději při procházce Stromovkou (jen vymyslet jinou trasu, když nám spadnul most přes který jsme chodili). Jsem ráda, že Vás mám. Díky.

  OdpovědětVymazat
 3. Moniko, musím souhlasit s předchozím příspěvkem - Vaše fotografie, to je pastva pro oko. Jsou opravdu nádherné, radost pohledět. Ani se Vám nedivím, že jste z té přeplněné Prahy spěchali k Vám do klidu a úžasného prostředí. Mějte se moc hezky. S pozdravem Miluše.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže jako nejlepší zážitek v Praze, bych viděla to pohlazení labutí:-). Nedivím se...Měla bych to stejně:-).
  Hezké adventní dny.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 5. Moni a takhle to letos vypadá i v Brně.
  krásný klidný adventní čas přeji.

  OdpovědětVymazat
 6. Byli jsme nasát vánoční atmošku s manželem v Praze minulou sobotu a užili jsme jí zase na jedničku.Sice ještě nebyl vánoční strom na staromáku,jen trhy na hradě,ale památky jsme prošli na pohodu.A pro nás teda je taky dost předražená,holt jsou ceny pro cizince,ale kávička a oběd byl.Krásné adventní dny.Jitka Olomouc

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Mončo, strašně ráda na Váš blog koukám, jste pro mě velkou inspirací, fotky jako vždy nádherné. Bydlíme v Praze, v těchto dnech se do centra raději nevydáváme, všude plno turistů, Praha přeplněná, uvědomila jsem si vlastně, že jsme dětem ještě vánoční Prahu v centru neukázali, je sice nádherná, ale těch lidí. Příští rok na jaře se stěhujeme do domečku do Brd, kde se těším, že si ten Advent a Vánoce budeme užívat po svém. Mějte se krásně, krásné dny Vám přeji Jolana

  OdpovědětVymazat
 8. Milá Moniko, mluvíte mi z duše - i my se byli podívat v centru Lbc. A jen jsem koukala, aby mne někdo nepolil punčem či svařákem, abych nešlápla nějakému hafíkovi na packu (nepochopím, proč musí tahat hafany na takové akce, když je to stresuje!)a hlídala si tašku! A horká griotka - ta byla jak teplá mýdlová voda!!! Místo koled vyřvavala divná hudba...honem raději k nám na samou výspu tohoto města, do klidu a raději na procházku do přírody.
  Přeji krásná mrazivá fotogenická rána... Olina z Jizerek

  OdpovědětVymazat
 9. Moni, mám to stejné a jsem moc ráda,že jsme se přestěhovali na venkov.Praha je nádherná,ale už přeplněná turisty.Užíváme si v poklidu a už máme také sněhovou pokrývku a těch ptáčků co k nám lítá do krmítek, máme jich 18.Mějte krásné dny.Martina

  OdpovědětVymazat
 10. Moni to je nááádherááá!

  OdpovědětVymazat
 11. Krásné,ale i za mě je lepší ta příroda (z prvních fotek)bez lidí to je daleko lepší adventní pohoda.

  OdpovědětVymazat
 12. Krásné, určitě závidím jedno pondělní ráno bez školy, úplně cítím tu pohodu. Ale nevím, jestli bych šest hodin a dozor v jídelně vyměnila za přeplněnou předvánoční Prahu. Asi hlasuju pro ty puberťáky. :-) :-) :-) Mějte se moc hezky. Aja

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nene, fotky jsou ze soboty. Dnes ve škole v plném nasazení a to jsme včera v neděli měli školní adventní trh :-)

   Vymazat
  2. No jo, hned mi to bylo podezřelé. :-) My jsme měli zase předvánoční dílničky, takže všude stejný. :-) :-) Ale náš ředitel říká, že pilno si dělá každý sám. Aha, aha cool. Aja

   Vymazat
 13. Loni jsme byli na trzích v Olo a bylo to fajn. Mé mužstvo sice nejvíc zajímaly klobásky a obecně jídlo, ale já tam našla spoustu krásné a originální keramiky a výrobků takže letos jedeme zas a těším se. Lidu bylo tak akorát, jen mi vadilo, že řvala podivná hudba místo koled. ale to bylo asi jediné mínus.
  Takže klidný advent všem :):)
  Katka z Km

  OdpovědětVymazat
 14. Moni,já v Praze zažívám stejné pocity,jako ty. Ať v zimě nebo v létě. Prostě tohle město nemám ráda kvůli těm šíleným davům všude. Před lety jsme tam byli u přátel na rozsvěcení stromu na Staromáku a bylo to šílený, čekali jsme hodinu, než jsme se odsud dostali. Naposled jsem tam byla v květnu za kamarádkou s předsevzetím, že se projdeme známými místy, dojdeme na Hrad atd. Na Karlově mostě už jsem byla tak znechucená, že jsme se sebraly a jely domů.Mám na pár let Prahy dost.
  Tak si v klidu užívej předvánoční čas.
  Irena N.

  OdpovědětVymazat
 15. Milá Moniko, zdravím z Fulneku. Dnes jsem poprvé narazila na tvůj blog, takže mám premiéru... Přemýšlím totiž o dárcích pro své (už dospělé, ale velmi hravé) dcery, které rády tvoří a hledala jsem inspiraci. Našla jsem ji na tvých stránkách - látka s andělským motivem je super a hned si ji jdu objednat (samozřejmě i s neonovými barvami. Tomu říkám dárek dva v jednom. A ještě něco: narazila jsem na tvůj recept na vlastní žitný kvásek na polský žurek - sama si ho kupuju hotový v Polsku, protože mám manžela Poláka a žurek vařím, takže díky i za recept. Ev.Ka

  OdpovědětVymazat
 16. Dobrý den Moni,
  Vaše fotky jsou pokaždé luxusní, ale ta třetí od konce, to je teda prda, jak dokážete trefit přesně tu správnou vteřinu soumraku...jedinečná atmosféra... smekam a padam na zadek.
  A přeji krásný advent, ale to ani nemusim, to Vy umíte taky parádně ;)
  fial.ka

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥