středa 11. října 2017

vymývaná klovatina


Je pravda, že ve třídě často malujeme a tvoříme. Tady je další podzimní námět na výtvarnou výchovu a nemusí to být zrovna výtvarka školní. Zkuste i doma.
Technika vymývané klovatiny je zábavná pro děti a efekt na papíře také stojí za to.
Jak na vymývanou klovatinu jsem tu popisovala už vícekrát, ale noví čtenáři přibývají, tak si dovolím zopakovat.
Motiv obrázku namalujte úzkým plochým štětcem a nechte pořádně zaschnout. Ve škole necháváme do druhého dne. To, co namalujete tímto lepidlem (klovatinou), zůstane nakonec bílé, nebo černé pokud malujete na černou čtvrtku.
Po zaschnutí vezměte suché pastely a pořádně vetřete prsty barvu až na klovatinu. Největší chybou je, pokud barvu nedotáhnete až k zaschlému lepidlu, tím se po vymytí ztratí kontury. Nesmí zůstat jediné nenabarvené místečko. Vedu od první třídy děti k tomu, aby míchaly barvy a u pastelů to lze snadno. Prsty suché pastely rozetírejte.
Pokud je vymalováno, celou čtvrtku dejte do umyvadla a pusťte na ni vodu. Nebojte se, opravdu ji celou polévejte, dokud se klovatina nerozpustí, papír to vydrží. Pastely zůstanou, a zároveň se umyjí od přebytečného prachu. Prstem jezděte po klovatině, aby se rychleji vymyla. Tato část je pro učitelku malých dětí náročná, vymýt celé třídě výkresy, to je něco času u umyvadla. Děti to ale milují, nenechávejte to na odpoledne, až budete samy. Obrázek se jako kouzlem za pár vteřin změní ze špinavého na čistý a najednou se objevují bílé kontury ... pro děti zázrak. Už na konci druhé třídy si třetina dětí klovatinu vymývala sama. Baví je pozorovat ten "zázrak".
Dnešní téma: upršený den pod deštníky



nebo podzimní les plný hub




Vy, co jste ještě vymývanou klovatinu nezkusili, pusťte se směle do toho. Návod zní složitě, ale jde to lehce a výsledek stojí za to.
Zkoušeli jste už?
Zdravíme z půdy a přejeme prima den.

7 komentářů:

 1. Chtěla bych být vašim žáčkem Moniko. :-D

  OdpovědětSmazat
 2. Hezký den, Moniko, tak jsem tu u poslední giveaway chválila tip na muchomůrky a včera jsem úplnou náhodou našla Tři krále - malované klovatinou mou dcerou loni o adventu, zatím jen polotovar, asi jsem ho dala uschnout a pak jsme na něj kolektivně zapomněli :-). Tak jí to dám letos vybarvit a zkusím to vymýt, snad nebude klovatina už držet jak přibitá, po tom roce :-).
  Lea

  OdpovědětSmazat
 3. To je krásné. Zkusím s vnoučaty. Díky za tip.

  OdpovědětSmazat
 4. Nakoupeno večer jdeme na to ☺

  OdpovědětSmazat
 5. Ahoj Moniko,
  obrazy od dětí, to mě nikdy nepřestane fascinovat. Jakou mají představivost a talent.
  Můžu poprosit, kde pastely kupujete? Případně značku?

  Předem děkuji.

  Krásný tvořivý podzim.
  Martin z Brna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máme obyčejné pastely z papírnictví značka KOH-I-NOOR, jsou i lepší a dražší, ale na školní VV stačí tyto.

   Smazat
 6. Vymývanou klovatinu dělám i s těmi staršími.... moc prima technika :-) V.

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥