úterý 31. října 2017

knižní okénko a čtenářská dílna


Knížek a čtení s dětmi nebo pro děti není nikdo dost, dáte mi za pravdu? Často mi chodí do mailu dotazy, co s dětmi číst, jaké tituly bych i jako pedagožka doporučila. Proto jsem pro vás připravila dvě hromádky knížek, po kterých jsme sáhli my doma i ve škole s dětmi na čtenářských dílnách.
Čtenářské dílny praktikuji s dětmi ve škole hned od první třídy jednou týdně a všechny důležité informace, jak na čtenářskou dílnu a proč se jí věnovat jsem popsala TADY.


Když se při čtenářské dílně bavíme ve škole s dětmi, podle čeho si knížku k četbě vybírají, často odpoví, že podle obrázků. Přiznám se bez mučení, mám to u dětských publikací hodně podobné. U této knihy Mám tě ráda jsem dala prvním pohledem na velké a krásné ilustrace. Poetický příběh ale za ilustracemi nepokulhává. Procítěná knížka o prožívání první lásky, jak se v nás mísí pocity štěstí i úzkosti. Tato knížka je vhodná pro děti kolem devíti let a díky ní si můžete povídat o svých pocitech a strastech kolem prvního zamilování. 


Pro úžasné ilustrace Andrey Tachezy mám slabost už mnoho let a snažím se, abychom ji v knihovně vždy s novým titulem měli. Zuza v zahradách  je opět poetická knížka  pro děti do 9 let, kde máte prostor k povídání si o překonávání strachu a předsudků a jak může být rozdílnost obohacující. Bety ji zrovna teď čte a já s ní:-)Nádherná knížka, do které jsou děti vtaženy a spoluilustrují její děj ... Dům za mlhou.
Jsem z ní nadšená. Krásný fantaskní příběh dvou dětí, které se snaží vrátit lidem z jejich domu víru v lepší svět, je doplněný nedokreslenými pasážemi a je na dětském autorovi, jak stránky dokreslí a popustí uzdu své fantazii. V obalu knihy jsou přiložené tužky různé tvrdosti, gumy na stínování a malý čtenář se seznamuje vedle příběhu i s technikami kresby. Naučí se vnímat vlastnosti tvrdosti tužek a zjistí, že guma není jen na vymazání nedokonalostí. 
Za mě velký palec nahoru.Opět ilustrace Andrey Tachezy a publikace od Albatrosu Za zvířátky ... tyto knížky zabaví děti kolem osmi let, dozví se o zvířátcích nejrůznější informace a vydávat se za nimi mohou na louku, do hor, do lesa i k vodě. Ideální četba pro druháčky, kteří si čtou už sami.


Nakladatelství Běžíliška patří mezi ty, které mě nikdy nezklamou. Hravouka je toho důkazem. V letošním roce získala Zlatou stuhu za nejlepší knihy pro děti a mládež v kategorii literární část - literatura faktu pro děti. Knížka je to nádherná velkoformátová plná popisných obrázků, které dokáží děti dlouho pozorovat a hledat ty nejmenší podrobnosti. Zvídavá myška se zájmem o přírodu sepsala svou knihu, ve které dětem ukazuje nejen zajímavé detaily, ale i jak funguje společenství, ve kterém drobní živočichové žijí. Děti se díky myšce seznámí s životem v okolí její nory, okolí rybníka, zahrady i lesa.
Knížka zabaví děti od 4 do 10 let. My z ní čerpáme s přesahem i do prvouky. Najdete tu mnoho zajímavých faktů z přírody, které vás donutí prohledat i encyklopedie. Stačí se zeptat badatelů, jestli si někde můžeme ověřit pravdivost tvrzení myšky a hned se několik - především kluků - vrhne k encyklopediím. Skvělá publikace!

Ptáček a lev je spíše obrazovou knihou pro ty nejmenší, ale rozebírat a slovně vyjádřit pocity kolem přátelství, samoty, důvěry a cesty osudu lze třeba i na literární dílně ve škole s druháčky i třeťáky. Mluvit o niterních pocitech není jednoduché a i k tomu tato kniha svými laskavými ilustracemi a dojemným příběhem pomůže.Všechny tyto knihy jsme objednávali v obchodě Agátin svět.
A  pro vás, milé čtenářky, mám s majitelkou domluvenou 10% slevu na jakýkoli nákup z jejích stránek. 
Sleva trvá do konce tohoto kalendářního roku, což se při nákupu vánočních dárků hodí, co myslíte?
A zaklínací heslo pro odečet 10% je KOPEČEK000600

Krásné dny třeba s knihou v ruce.
M.

12 komentářů:

 1. Naše malá cácorka má sice teprve čtyři měsíce, ale už pro ni mám několik knížek. Když se mi nějaká líbí, tak prostě neodolám. :-) A jak se tak dívám na vaši krásnou inspiraci, tak asi přibudou další. No nekupte to se slevou. ;-) Krásný den přeji. Petra K.

  OdpovědětSmazat
 2. Dekuji Moniko za super nabidku lakavych a laskavých knih.

  OdpovědětSmazat
 3. Mončo, co mi to děláte! Ve čtvrtek mi přišel balíček knížek a teď čekám na pošťačku, protože hned v pátek jsem musela ještě doobjednat další, které jsem nutně potřebovala. A teď narazím na takové nádhernosti u Vás na blogu. Mám tři holky ( 19, 13 a 5 let) , takže se vyřádím ve všech kategoriích. A hrozně mě to baví a těší. Moc děkuji za inspiraci ( nejen tímto článkem) a přeji krasné podzimní dny na kopeček. Martina

  OdpovědětSmazat
 4. Pěkný den, milá Moniko,
  krásné knihy, pro mě inspirace do dalekého (i když vím, že to rychle utíká) budoucna... Hravouku dostal Čmeláček ke svým druhým narozeninám a už teď si ji velmi rád prohlíží a dozvídá se spoustu nových věcí... líbí se mi, že kniha poroste s ním, co se informací v ní obsažených týče.
  Moc bych Vám chtěla poděkovat za možnost slevy na nákup v Agátině světě, kde nakupuji moc ráda a tak se mi bude sleva před Vánoci určitě moooc hodit!
  Krásné podzimní dny, Peťka :)

  OdpovědětSmazat
 5. Moni, knihy jsou krásné, nevím, jakou máte třídu, ale bezva je i knížka - Pohoršovna od Daniely Fischerové. A ilustrace od Andrey také miluji!!!
  Hezký den a jste super. Lenka ze školky

  OdpovědětSmazat
 6. Milá Moniko,
  nevím, jak to děláte, ale vždy se svým blogem trefíte přesně do "mého" tématu týdne :) Moc Vám děkuji nejen za doporučení krásných knih (šla jsem Ježíškovi naproti a objednala 10 knih a jednu hru), ale za celý Váš blog. Ráda zkouším Vaše recepty a kochám se Vaší zahradou a domem. Děkuji za inspiraci a přeji Vám krásný podzim.
  Iveta

  OdpovědětSmazat
 7. Nadhera! Moc dekuji za prinosne doporuceni.

  OdpovědětSmazat
 8. knha mám tě ráda není o první lásce,ale o lásce mateřské

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sofie má moc ráda kluka ze své třídy. Cítí se úzkostně, ale zároveň i šťastně. Svěří se babičce, protože ta vždycky ví, co dělat. „Měla bys mu říct, že ho máš ráda,“ radí jí babička. Ale co by měla Sofie říct? A kde? A kdy? Babička a dědeček se s ní podělí o příběh své lásky. A tím Sofii vnuknou nápad…
   Iveta B.

   Smazat
  2. Máte asi na mysli knihu stejného názvu autorky Astrid Desbordes... :-)
   https://neoluxor.cz/detske/mam-te-rada--244300/

   Smazat
 9. Krásné knížky, většina z nich (vlastně skoro všechny) patří taky mezi naše oblíbené. :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Děkuji moc za inspiraci. První dva tituly jsem koupila mým holkám pod stromeček. Ilustrace jsou vskutku přenádherné. Vracím se díky tomu do holčičích let ;-)

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥