pátek 18. srpna 2017

Co s vysloužilým špalkem na štípání dřeva?Špalek už dosloužil. Tom na něm pět let poctivě každou zimu štípal dřevo do krbu a díky jeho zásekům a vlivu počasí získal špalek nádhernou patinu. Nejdřív jsem myslela, že dostane novou funkci ... dekorovat a krášlit zákoutí zahrady mezi keři. Ale když jsme navštívili naši kamarádku Stáňu, hned jsem věděla. Stáňa podle mě dělala špalkové anděly a nijak netroškařila, udělala opravdu obr barokního a po vzoru těch porcelánových mu dala do rukou svíčku. Tak teď se zase tímto nápadem opičím já. Jak na dřevěného anděla?
Už jsem to tu psala mockrát, ale stejně mi chodí stále dotazy. Tak tedy

DIY ANDĚL
Budete potřebovat:
špalek
velký hřebík, nebo roksorovou tyč
karton
polystyrenovou kouli, nebo slámu, noviny a izolepu
sádrové pásky, nebo obinadlo a sádru
malé hřebíčky, nejlépe lepeňáky
drátek
vrtačku, kladívko

Vyberte si polínko nebo špalek. Důležité je, aby dokázal stabilně stát. 
Zatlučte hřebík jako krk pro anděla. U tohoto barokního velkého jsem použila roksorovou tyč. Už byla z výběhu pro králíky pěkně zrezlá. I hřebíky nechávám na dešti zreznout. Patina musí být :-)
Hlavička: Buď si kupte dostatečně velkou polystyrenovou kouli, nebo vytvořte svou hlavičku. Já tak velkou nesehnala, tak jsem motala. Z novin jsem postupně pomocí izolepy umotala dostatečně velkou kouli. Rada: izolepa jde potom špatně provrtat, ale i tak se povedlo. Lepší než izolepa by byla příště páska na malování.
Z kartonu vystřihněte křídla. Hlavičku i křídla oviňte speciální páskou z výtvarných potřeb. Je to páska (obinadlo), na kterém už je nanesena sádra. Pásku si nastříhejte na kousky, připravte misku s vodou a můžete začít. Obinadlo ponořte na vteřinu do vody a potom hned na karton. Pásku různě shrňte a prsty přetřete, aby byla křídla bílá a ne mřížkovitá. Mokrá páska krásně drží na jakémkoli materiálu a za několik hodin ztuhne a karton velmi zpevní.
Po zaschnutí sádry provrtejte vrtačkou hlavu do poloviny a napíchněte na hřebík nebo na tyč. Křídla přiťukněte malými hřebíčky ke špalku. Nejvíce se mi osvědčily lepeňáky s velkou hlavičkou. Hlavičky hřebíků nakonec přelepte kousíčkem pásky se sádrou, aby nebyl vidět žádný spoj.
Svatozář: nejlépe starý zrezlý drátek oviňte 2-3x dokola a na konci nechce několik centimetrů, abyste ji mohli zapíchnout do hlavičky.
Pokud budete dávat andělovi i svíčku, stačí hřebíky a na ni mističku položit. Já dělala dva anděly a oba drží keramickou mističku z aroma lampy. Obě aroma lampy mi Áša rozbil, když honil mouchy a jak se teď nerozbité mističky hodily.
A to je vše. 
Tak hodně zdaru, pokud se do vlastní výroby pustíte. My jsme na Vánoce připraveni:-)
Ale u mě nehrajou Vánoce žádnou roli, anděly mám kolem sebe zkrátka neustále.

Nové svatozáře dostali i staří andělé u dveří.Druhého naděla jsem měla z klasického dvouletého vyschlého dřeva a ten potřeboval bílou patinu udělat. Vemte štětec a nasucho natřete balakrylem.


A takhle mi pomáhal náš chlupáč, který se zasloužil o kalíšky na svíčky, kluk šikovná:-)

Ještě se mě často ptáte, kde mohou andělé se sádrou stát. Já je mám venku na terase, prší na ně, sněží a i tak dva roky vydrží. Pokud páska se sádrou zřídne, není nic jednoduššího, než jim starou hlavičku i stará křídla opět obmotat sádrou. Pokud je necháte pod střechou, vydrží mnoho let.

Tak krásný den a také to máte s anděly jako já?
Věřím jim a mám je stále kolem sebe.