úterý 15. srpna 2017

Bo Ostrava je region rázovitý


Jeden den při návštěvě Slezska jsme nechali odpočinkový od výšlapů po kopcích a rodina hlasovala. Buď Rožnov a jeho nádherný skanzen, nebo Ostrava a její Svět techniky v Dolních Vítkovicích. Bohužel jsem na Rožnov v hlasování byla sama. Chápu, byli jsme tam loni a holky se těšily, že zažijí něco podobného jako v Plzni v Techmánii. Už mě tady na blogu za těch pár let znáte a víte, že si nerada stěžuju, ale z Dolních Vítkovic si neodvážím ty nejlepší vzpomínky. Když opomenu nefungující klimatizaci (venku bylo 34°C a uvnitř ještě více + výpary ze starých strojů a pach oleje v tom dusnu byl opravdu nepříjemný), to je technika a dá se omluvit, že nefunguje, i když zaměstnanci si stěžovali, že je to tu celé léto. Mnohé expozice neměly pořádné popisky a nedalo se vyčíst, k čemu slouží. Viděla jsem nejen na nás, že zkrátka něčím hýbáme jen proto, že tam nějaká páčka je, ale netušíme, co je za ní. Nejvíc mě ale zarazilo chování personálu. Zavírací doba je 18h. Od 17,30 h za námi chodila zpruzená dáma s vysílačkou, sedla si vždy opodál a hlásila někomu z vyšších míst, kde se pohybujeme. Když chtěla Bety v půl šesté do strojovny lokomotivy, kde sedí a vše pouští animátor, zamknul před ní dvířka, že už skončil. 
Takže když to srovnám s tím výletem na Kokořín ... :-)
Ne, vážně, bohužel jsme se zřejmě netrefili. Svět techniky v Ostravě bude zřejmě pro jinou cílovou skupinu. Řekla bych pro děti  od 11-12 let, ty už více pochopí, oč jde. Mladí brigádníci se už asi viděli někde jinde než v práci. V areálu je i dětský svět, ale ten je separovaný pouze pro děti do šesti let. Holky kupodivu zaujal Malý svět techniky v U6, kde si mohou osahat a sednout na opravdové dopravní prostředky od parního automobilu, motorku, přes ponorku, řídit autobus a podívat se třeba i do lokomotivy. 
 Jsem ale i tak ráda, že jsme toto monumentální industriální místo viděli.

Krásný slunný den,
M.

11 komentářů:

 1. Příště raději IQlandie v Liberci-je to blíž......a výšlapů je tady taky habaděj. Krásný den z Jizerek přeje Olina

  OdpovědětVymazat
 2. Byli jsme tam také, U6 super, Dětský svět taky a expozice jsme jen rychle prolétli, ale dalo se tam najít - např. spálit na kole kalorie z 1 buráku apod. Ale šli jsme na ohňovou show a ta byla super. Klíma nám fungovala, takže za nás dobrý...

  OdpovědětVymazat
 3. Byli jsme tam teď v lednu - za nás super - velký svět techniky - popisky mi přišlo, že jsou všude - největší zábava bylo lisovat lžičky ... ale i jiné - ten zdravotní začátek super - screening těla - tep převedený do bubnů ... fakt jsem tam strávili víc než 5 hodin a kluci by tam bývali ještě byli :-) oba .... za nás jediné mínus - byl zavřený malý svět :-( takže žádná lokomotiva .....

  OdpovědětVymazat
 4. Hezký den Moniko,my jsme byli jenom v malém světě a i tam jsme strávili asi 3 hodiny. Kluci nadšení a spokojení. Líbila se mi ta celá myšlenka jak využít toto místo a prostor. Myslím, že to udělali"fajne". Asi jste neměli štěstí ten den na personál, za nás spokojenost :).
  Tak příště :).
  Katka z Km.

  OdpovědětVymazat
 5. Iveta z Bílovic15. srpna 2017 13:39

  Zdravím z Bílovic na Zlínsku. My se nechali inspirovat "Kopečkem" a nádherou Českého krasu. Ubytovali jsme se v Hořovicích a zvládli Plešivec, Čertovu skálu, Světovinu, Kodu, lomy "Amerika", plzeňskou Techmánii, úžasné hasičské muzeum ve Zbirohu, návštěvu firmy Delicia - akordeony - za účelem výběru harmoniky pro syna.... Máte to tam krásné. Vůbec se nedivím sestřenici, že je to táhlo z Moravy do Brd. Na příští rok už plánujeme pěší i cykloturistiku opět "tam u Vás". Velmi děkuji za inspiraci k výletům, úžasné recepty i nápady do školy (též učím na 1. stupni).
  Krásný zbytek prázdnin!

  OdpovědětVymazat
 6. Moniko, vždycky to nevyjde... ale i tak podle fotek to nebyl špatný den
  P.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, my jsme si Velký svět techniky s dětmi užili, moc se nám tam líbilo. vše bylo dostatečně popsané, strávili jsme tam "jen" tři hodiny, protože jsme už byli unaveni. Malý svět techniky se stroji je spíše pro straší děti, ale ve Velkém se najdou i děti mladšího školního věku. Jitka

  OdpovědětVymazat
 8. Hezký den, my byli v Malém světě před dvěma týdny. Vedro tam bylo, ale to bylo úplně všude. Syn byl nadšený, my taky, odcházeli jsme v šest a nikdo nás pryč nevyháněl. Za nás super:) Dětský svět je opravdu pro malé děti. Tříletého syna už to tam moc nebaví.
  Krásný zbytek léta:)
  Bára

  OdpovědětVymazat
 9. Moniko, je mi to líto, ale byl to špatný výběr času. Jsem od Ostravy, a tam tak podzim až jaro, v létě né, né,né. Ostrava mi sama o sobě v létě smrdí, natož mezi kupou rozpáleného betonu a plechů - tím myslím u vysokých pecí. Jinak zábava tam je bezva, ale v jiném čase. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
 10. Zdravím, ve Světě techniky jsem byla s holkama před dvěma lety celý den. Super zážitek, dopoledne se mladší, tehdy dvouletá vyblbla s tehdy skoro šestiletou v Dětském světě. Po obědě si dáchla v kočárku takže se ta starší mohla naplno vrhnout do Světa techniky. Animátoři se jí věnovali v maximální míře. Odcházely jsme těsně před zavíračkou. Škoda, že jste neměli štěstí.

  OdpovědětVymazat
 11. My byli take v cervnu a naprosta spokojenost,pres sest hodin,deti nadsene,pekny den dae

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥