neděle 2. července 2017

Brdy ze sedla


Brdy jsou naše Šumava hned za humny. Dnes na kolech. Holky sice doma nad mapou remcaly, převýšení bylo opravdu velké, ale na konci samy od sebe řekly, že se jim to líbilo:-) Díky působení vojenské činnosti je tu perfektní síť asfaltek a panenská příroda. Dnes jsme po cestě připravili několik zajímavých zastávek.


První zastavení a sesednutí z kola byla zřícenina hradu Valdek a suťové pole pod ním. Byli jsme tu sice už mockrát, ale dnes tatínek přidal pověst o bílé a černé paní.
Rybníky v Brdech dýchají zkrátka Šumavou. Malým klukům by se bývalý vojenský prostor asi líbil více, naše slečny byly lehce v panice.
Z kopce Hřeben (720 m. n. m.) vidíte na dopadovou plochu Brda přímo z vojenských pozorovatelen. Zvláštní pocit. Na dopadových plochách v Brdech, kde pravidelně vzplály lesní porosty po dopadu střel, vznikly nové ekosystémy plné rostlin, které se běžně v těchto končinách nevyskytují. 


Hrachoviště je bývalá vesnička, která v Brdech vznikla v roce 1331. Přežila vpád nacistů a roku 1952 ji tehdejší režim srovnal se zemí a stát zůstala jen tato stodola, která se nedávno dočkala rekonstrukce. 


V těsné blízkosti Hrachoviště byla po několik desetiletí vojenská autoškola. Tanky a těžká technika tady brázdila louky a díky jejich působení vznikly malé tůňky, kde se dá najít unikátní živočich listonoh. Hledali jsme v bahnité vodě, ale za listonoha jsme zřejmě považovali všechno, co se v loužích po tancích hýbalo:-)


Je tu zkrátka mnoho k vidění a kochání. Letos máme v plánu projezdit více částí, které byly po mnoho let v Brdech nedostupné.

Užívejte léta.

3 komentáře:

 1. Ahoj rodinko, koukám, že příprava na čtvrteční nájezd na tu pravou Šumavu je v plném proudu :) Čeká vás tu pár překvapení...Těšíme se na vás!

  OdpovědětVymazat
 2. Hezký den,
  Váš blog jsem objevila náhodou před několika měsíci, je moc milý a inspirativní. Právě pro tu inspiraci byl mnou objeven.
  Ale... "Rybníky v Brdech dýchají zkrátka Šumavou."... s touto poznámkou si dovoluji nesouhlasit. To se budu prosím jako rodilý několikagenerační Šumavák hádat. Příroda v Brdech je krásná, ale atmosféra, panorama, stromy, živočichové i květena se přeci jen trochu liší. =)
  Přeji pěkně prožité léto.
  Kamče

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná cyklo-túra,na takové výlety si ještě chvilku počkáme dokud se mladší nenaučí na kole,takže letos poprvé u moře a ikdyž nám to zítra končí tak jsme spokojení.

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥