neděle 14. května 2017

terapie krasempoutní místa, pitné prameny, příkrá stoupání, strmá klesání, vápencové skály, překrásné výhledy, skalní stepi, vzácné rostliny, bublající potok ... to vše na pětníku.
Tady je energie přímo hmatatelná a dobije naše baterky vždy a spolehlivě. 
Opět vás zvu na procházku Českým krasem. Dnes Hostím, Svatý Jan pod Skalou a posezení na skalním zlomu Třesině.Tom hledí na kopec Mramor, kam také moc rádi chodíme a z něho je Sv. Jan vidět jako na dlani.
Pod námi vesnička Hostím. Na skalních stepích už pomaličku nakvétají třemdavy bílé. Loni už jsem o nich psala, jakou neuvěřitelnou schopnost tyto překrásné rostliny mají. Tady je loňský příspěvek.
Určitě se brzy vrátíme nafotit je v květu.


Toto je kavyl péřitý, další ojedinělá rostlina skalních stepí a lesostepí. Říká se jí vousy svatého Ivana. Svatý Ivan byl podle legendy první poustevník v Čechách. Žil v jeskyni ve Sv. Janě pod Skalou v 9. století. Ivan byl údajně kralevicem charvátským, ale odmítl nastoupit na královský trůn po svém otci. Vzdal se všeho, odešel a usídlil se právě tady ve skalách. Říkalo se mu Jan Poustevník i Svatý Jan Český. Odtud tedy jméno této mystické vísky s tak silnými energiemi ... Svatý Jan pod Skalou.V dálce je vidět na skalách nad Berounkou nejstarší vesnice v Čechách ... Tetín. Jeho historie osídlení sahá až do paleolitu a archeologické nálezy potvrdily existenci knížecího dvorce datovaného na počátek 10. století.
A potom podél bublajícího Kačáku zpět do Jána. Krásně bylo, brzy se vrátíme:-)
Mějte prima den a děkuji, že jste vyrazili s námi.

22 komentářů:

 1. juuu nádhera ...chystám se na kolovýlet z Berouna na Karlštejn....kdysi jsme po cestě autem-na "Ameriku" -odbočili o odbočku dříve ,což je právě sv.Ján ..ani jsem netušila ,že je tam taková vesnička skovaná

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je takových zajímavostí a vysloveně na pětníku. Šťastnou kolojízdu.

   Smazat
 2. Božínku, to je nádhery. Až se z fotek dech tají. Živě si dokáži představit, co se děje, když je člověk přímo tam, v tu chvíli. Když vnímá nejen tu krásu, ale i vůni, zpěv přírody a prostě to vše cítí...
  Nádhera!
  Moni, měj prima den a všechno nejlepší k dnešnímu svátku ♥
  K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Katko, přesně, ani můj fo´ták neumí přenést tu dokonalost. Naživo je naživo.
   Děkuju.

   Smazat
 3. Dobrý podvečer Moničko, nemám slov. NAAAAÁDHERA.Mějte krásné dny
  Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, však u vás je těch dech beroucích míst také požehnaně.

   Smazat
 4. Zdravím,krásné fotky z nádherného místa......Přeji krásné a pohodové dny na kopeček♥.Pa,Šárka.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc krásné,hned bych se tam vydala na špacír,mít to je jen blíž.

  OdpovědětSmazat
 6. Ahoj Moni, dobrý večer!
  Moc děkuji za příspěvek i odkaz na ten loňský... Letos letní dovolená - směr, "Váš kras"! A jako průvodce si vytisknu Tvé příspěvky z blogu.
  Už se na ten nádherný kraj moc těšíme!
  Posílám pozdravy, Jana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je pocta, Janí. Děkuju moc.
   A´t se líbí.

   Smazat
 7. Krásné fotky krásných míst. Ve Sv. Jánu jsme kdysi byli taky na výletě (my šli ještě přes Solvayovy lomy) - moc pěkný výlet to byl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano, také chodíme. je to tu prošpikováno turistickými cestami, jen si vybrat:-)

   Smazat
 8. Minulý týden jsme se skoro až ke kříži doškrábali i s kočárem ;-) Výhled je tam úžasný! Na mě to byla ale ukrutná výška (ne kvůli výstupu, ale nahoře jsem si to moc neužila) a nechápala jsem, jak se lidi fotí na kraji skály. Jinak jako vždy - úžasně fotíte! Mějte se doma všichni moc krásně! Míša PS: Díky za doporučení výtvarných potřeb - oboje jsem našla a byla nadšená! Peněženka již méně ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výška to je pěkná a s kočárkem, to by mě ani ve snu nenapadlo:-) My měli šátek na takové výstupy. Já zase trnu jak z výšky, tak strachem o děti, že jsou moc blízko kraje. Už ze mě mají srandu. Miluji výhledy, ale bojím se výšek, krásná kombinace:-)
   Díky, moc.

   Smazat
  2. Kočár jsme měli pro dvouletou dceru, která si to už vyšlápla sama. Pak jsme ještě pokračovali na Solvayovy lomy, tak jsme ho radši táhli s sebou. Jinak s výhledy a výškami to máme dost podobně i co se trnutí o děti týče ;-)

   Smazat
 9. Máte v tom Vašem kraji Mončo, moc krásně. Budu muset naplánovat nějaký výlet a podívat se na tu nádheru na vlastní oči.
  Pěkný večer
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
 10. Nádherný blog. Nejsem moc na sezení u obrazovek jakéhokoliv druhu, ale co jsem Vás objevila v časopise, ráda se vracím.Škoda,že jsme až od Luhačovic, hned bych vytáhla rodinu na výlet. Ty máme rádi.

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.