středa 17. května 2017

geoboardy, aneb hravá geometrie


Netopýry strašně baví dřevěné rozsíťované tabulky tzv .... geoboardy. Pracujeme s nimi i nad rámec učebních osnov. Zkrátka celou třídu uchvátily. Děti mají v tomto prostředí nejprve za úkol vytvořit určitý tvar podle zadání, kritérií a potom ho přerýsovat do své sítě v sešitě. Rády si vymýšlí i své roztodivné tvary a ty potom také bravůrně umí přerýsovat. Dnes měly za úkol napsat digitálním písmem číslice. Zpočátku to byl docela oříšek, ale pomohly nám digitální hodinky a digi budík:-)  Potom je to začalo strašně bavit a začali i digitálně psát, vydrželi jsme u toho celou hodinu i přestávku.

Geoboard vynalezl a zpopularizoval v roce 1950 egyptský  matematik Caleb Gattengo. Může sloužit jako hračka i jako didaktická pomůcka od nejútlejšího věku dětí. Malé děti si na něm procvičí mimo jiného i jemnou motoriku. My ji využíváme hlavně v matematice pro objasnění a pochopení základních pojmů v geometrii – např.  vlastnosti trojúhelníků, vysvětlení  pojmu obvod, obsah, pro vytváření základních geometrických tvarů, na středovou souměrnost,  na lepší představivost digitálních číslic ... 
Kluky baví pomocí gumiček spojovat více boardů k sobě a to potom procvičují i násobilku, když dopočítávají kolíčky. Taková malá tabulka a tolik možností.
Zkrátka děti se opět učí a objevují formou hry a musím je mnohdy násilně přerušit a přejít k další hodině :-)


My vám máváme z půdy a přejeme hezký den.
Třeba vám nějaký šikovný tatínek takovou nepostradatelnou pomůcku vyrobí:-)

3 komentáře:

 1. To vypadá dobře:) Chci se zeptat - jsou někde zveřejněné osnovy, co se ve které třídě děti učí? Že by se dalo dopředu nakoupit právě takovéhle věci, jako geoboard a tak. Většinou netušíme, co se kdy děti budou učit a pak není čas něco připravit. Díky, Tereza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ŠVP je veřejně k nahlédnutí v každé škole. Bu´d v ředitelně anebo na webu školy.

   Smazat
 2. Ach jo, když si vzpomenu na svá školní léta, neochotu učitelů něco vysvětlit, nedej Bože nějakým záživným a pochopitelným způsobem, tak je mi docela smutno. Syn půjde do školy teď po prázdninách, moc doufám, že se způsob výuky změnil k lepšímu a nelpí se na zajetých způsobech učení, které jsem zažila na ZŠ já. :)

  Silva

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥