pátek 10. února 2017

krmítka ze šišekStále je vhodný čas přilepšit ptáčkům do krmítek, kteří v zimě trpí nedostatkem potravy a stahují se do zahrad a parků, kde čekají naši pomoc. Co si s dětmi vyrobit jednoduché krmítko, které vám nezabere moc času a ještě uděláte dobrý skutek?

 V lese nasbírejte s dětmi větší šišky. Vhodné jsou rozevřené šišky z borovic, které mají mezi patry dost prostoru pro tuk a semínka. Nejprve uvažte na špičku šišky provázek nebo jemný drátek, abyste ho za něj později mohli zavěsit na vybrané místo. Napatlejte do všech mezer na šišce nesolený lůj nebo sádlo, kokosový olej či jiný tuk a celou mastnou šišku pořádně obalte v zrníčkách. Nejvydatnější a nejuniverzálnější pro ptáčky je slunečnicové semínko. Slunečnicová semínka jsou tučná a zajistí ptáčkům spolehlivý zdroj energie. Ale využít můžete i proso, mák, lněné semínko, vločky, drcená jádra vlašských a lískových ořechů.

 Teď už stačí šišky zavěsit třeba na větve stromu  a počkat na hladové strávníky.


Najdi našeho chameleona.
Ášula mi hned asistoval u zavěšování krmítek a šplhal do korun stromů, aby se předvedl, že ani v zimě nezapomněl lézt po výškách.
Na drátek od šišky ještě můžete navléknout ovoce a zastrčit makovici nebo klásky s obilím. Jen ať si zpěváci užijí. Také je slýcháte, jak už přivolávají jaro? Krásný koncert.

Mějte pěkný den, pohodový víkend a děkuji za návštěvu.

14 komentářů:

 1. Akorat jsem Moni premyslela co udelam s siskami, ktere me zdobi balkon ;) vse ostatni take mame a tohle je krasny napad na dnesni odpoledne. Dekuji! Hezky patecni den a jeste hezci vikend ;) na jaro se uz moooc tesime.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Terezko. To jsem ráda, že se někomu inspirace hodí:-)
   Krásný víkend do Plzně:-)

   Vymazat
 2. Jestli on Áša spíš nevyhlížel svačinku, která si přiletí pochutnat na těch šiškách :D ... D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na tuhle svačinku nemá dost rychlé nožky. Naštěstí ptáky nikdy neulovil. Rád je pozoruje, ale tak rychlý není. Zato myši, to jsou denní hračky. Už minulý týden přinesl ke dveřím 4 :-)

   Vymazat
 3. Super maskování,ještě než jsem si přečetla článek jsem si říkala co jen na těch větvích fotila až jsem uviděla dvě zelená očka a ano Áša je jak lovec na čekané.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Áša miluje, když jsme s ním na zahradě, což teď v zimě už dlouho nezažil. Ukazuje nám, co všechno dokáže a neustále se pohybuje kolem nás.

   Vymazat
 4. Krásný nápad, taky jsme před pár lety dělali, ale ne tak dokonale obalené. Naši kocourci bohužel ptáčky loví. Teď v zimě je ani nepouštím ven, protože i zdraví ptáci jsou snadno ulovitelní. Tak chodí jen na večerní toulky a ráno zase šup domů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náš Áša ptáky jen pozoruje, ale nechytil žádného. Zato zakouslí myšáci, ti jsou na denním pořádku.

   Vymazat
 5. Dobrý večer, bydlíme na vesnici a máme velkou zahradu.U nás se ptacci mají moc dobře
  . Máme po celé zahradě 14 krmitek spotrebujeme 6 pytlů každou zimu slunecnice. Ta krasa , kdyz jdeme sypat a ptacci uz čekají a vůbec se nás nebojí
  . Máme tu hodně druhů. V létě SE nám odmnenuji zpěvem a také u nas hnízdí . Dokonce si stravy hnízdo na vchodových dveřích a mi než vyvedou mladý , tak chodíme ven sklepem a garáží
  .Neskutečna krasa přírody .Martina

  OdpovědětVymazat
 6. Ještě jsem zapomela , před týdnem nám přišel k plotu srnecek a neodradila ho ani naše psi babka francouzská doga . Měli jsme tu docela velké mrazy , bydlíme u potoka a bylo přes 20 st.Tak jsme mu nakrajeli korenovou zeleninu
  a trochu sena.Najedl se a ještě si u plotu zdrimnul i prez štěkot ty naší holky. A teď pravidelně chodí k potoku s mámou a sestrou se nakrmit co jim tam dáme
  .Je mi dobře , ze alespoň tak jim pomůžeme přežít.Martina u Českého ráje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko, máte krásné zážitky. Zvířata i ptactvo vycítí, kde jim je dobře a na oplátku vás obohatí svou přítomností. Zkrátka ráj:-)

   Vymazat
 7. Zdravím,
  už dlouho sleduji váš blog a moc se mi líbí. Krásné fotky, nápady, recepty...
  Šišky pro ptáčky jsou skvělý nápad, a určitě je taky zkusím, i když nedávno jsme udělali dřevěné krmítko.
  Přeji hezký den, Káťa

  OdpovědětVymazat
 8. Zdravím,
  už dlouho sleduji váš blog a moc se mi líbí. Krásné fotky, nápady, recepty...
  Šišky pro ptáčky jsou skvělý nápad, a určitě je taky zkusím, i když nedávno jsme udělali dřevěné krmítko.
  Přeji hezký den, Káťa

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥