pondělí 2. ledna 2017

vánoční pelmel


Dnes po dlouhé době klid doma. I přes zbrždění vánočními neduhy jsme stihli spoustu návštěv, vycházek a cítím, jak jsem potřebovala dnes absolutní klid, než od zítřka začne opět šrumec se školou. Chystám už netopýrům testíky, abych prověřila jejich schopnosti a mohla o nich napsat slovní vysvědčení. Leden bude ve víru hodnocení a sepisování. 


Doma máme náš tradiční druhý stromeček. Velký smrček hodně padal, tak jsem ho vystřídala s tím malým venkovním. Hned je více prostoru pro nádech. Holky letos nejvíc oslovily chlupaté a jemné dárky. Jak flaušová chlupatá pyžámka tak župánek. Bety  skákala až do stropu, když ho našla pod balicím papírem. Já nejsem županový typ a nenosím ho, ale Bety si ho strašně přála. K měkkým dárkům patřily i tito chlupáči, kteří mají uvnitř bříška lampičku a přístroj, kterému tluče srdíčko a v postýlce máte pocit, jako když vedle vás někdo leží. 


Miláčkové, hodně mi píšete ... skoro denně ... kde se dají tito úžasní andílci koupit. Zklamu vás. Mám je už mnoho let a vyrobila je maminka mé kamarádky. Bohužel už je nedodává do obchodů jako před mnoha lety. Dělá jen několik kousků na školní trh a pár kousků pro své blízké. 


Musela jsem se podělit o tu krásu. Tento dort jsme dostali jako dárek od mé kamarádky Simči. Právě její maminka vyrábí ty božské anděly. Přesný recept nemám. Simča je mi hodně blízká. Peče a vaří podobně jako já. Intuicí a citem a všeho dává tak akorát a přiměřeně. Není mi nikdy schopná říci kolik přesně gramů od čeho. Ale vždy s úžasným výsledkem. Zkušeným pekařkám ale stačí, že dort je ze tří kakaových piškotových vrstev, tří vrstev mascarpone ušlehaným se 33% smetanou a moučkovým cukrem. Na horní vrstvě jsou kompotované višně. Do šťávy z kompotu přidat želatinu, polít jí višně a nechat ledabyle ztéci po bocích. Stromečky jsou nakreslené z čokoládové polevy, která se kupuje. Sáček s čokoládou se rozpustí v horké vodě a na pečící papír nakreslíte nejrůznější motivy. Kmen je čokoládou přilepený ke špejli a zapíchnutý do dortu.
 Je božský. 


Mějte se krásně, užívejte zimy a  končících Vánoc. Připravte se na Tři krále a jezte hodně vitamínů, pijte zázvorový čaj, aby se vám vyhnula blížící se chřipková vlna.
Krásný den,

18 komentářů:

 1. Krásné útržky z domova,taky dnes vegetím (když nepočítám ostříhání dvou hlav)a zítra do práce,no nic naplat.Tak ať se Vám daří a příjemný začátek pracovního týdne.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc příjemná atmosféra čiší z každé fotky! U receptu myslím, že podrobnějšího netřeba, děkuji za tip :-) Krásný den a pohodový nástup do práce, Karla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že to takto stačí:-)
   Děkuji, Karličko.

   Vymazat
 3. Monco, moc hezka atmosfera a zabery. Svitici medvidek je uzasny:-). M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jsou fakt krásní ti plyšáci a strašně jemní:-)

   Vymazat
 4. Milá Moniko, děkuji za Váš blog, za všechny Vaše příspěvky, fotky, rady, zamyšlení, za to, že nám děláte pěkně na duši. Přeji Vám i nám, Vašim čtenářkám, ať se ve zdraví a spokojenosti ještě dlouho těšíme ze vzájemné společnosti. I když se neznáme osobně, věřím, že Váš blog nás tak nějak všechny spojuje. S přáním všeho dobrého zdraví z Brna Iveta.

  OdpovědětVymazat
 5. Moni, pořád koukám ten Váš nádherný tác ve tvaru hvezdy. Prosím, kde se dá koupit? Moc ráda chodím na Váš blog, je to pro mě pohlazení na duši.Do nového roku přeji pohodu, lásku a spoustu nových nápadů. Milada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miládko, tento tác mám už asi 8 let z vánoční výprodeje v Hornbachu za 100,-Kč.

   Vymazat
 6. Milá Mončo... krásný pel-mel to je :-) Dortík vypadá velmi velmi lákavě, stromeček je nádherný... no a andílci... okouzlující, taky po nich pokukuju... škoda, že už je paní nevyrábí... děláš ji skvělou reklamu ;-)
  Jinak přeji hodně sil, abys to teď v lednu hravě zvládla ve škole a měla dost času a energie na procházky a focení :-) V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje milá Vendo, moc děkuju a to samé přeji Tobě. Hodně sil se školáky a měj se nádherně♥

   Vymazat
 7. Moničko moc jsem se pokochala krásným domovem a rodinná pohoda číši ze všech fotek , o které se vždy podělíš.Přeji Tobě,Tomovi a holčičkám do roku 2017 jenom samou pohodu a radost ze všedních i svátečních dní.Ať je ten stávající rok o hodně lepší,než byl minulý.Já si to pro sebe moc přeji také.Pa.Anna♥

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den,kde jste prosím koupili ty nádherné medvídky, mojí vnučce by se moc líbily. Běkuji dagmar Nováková

  OdpovědětVymazat
 9. https://www.prodeti.cz/lampicky-a-nocni-svetylka/mazlici-medvidek-svitici-karamelovy-hneda?vanoce=0?utm_source=unasnakopecku&utm_campaign=ambasador&utm_medium=web

  Tady jsou, Dášo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji. Krásný den Dagmar Nováková

   Vymazat
 10. Mončo, je u vás tak krásně a útulno. :-) Umíš vám doma vytvořit kouzelnou atmosféru a takové to fajnové "teplo domova"... :)
  Už jsem si říkala, že se také zeptám, kde by byli andílci k sehnání.. škoda, jsou nádherní, krásná práce!
  No a dortík? Tak ten je božský, hned bych ke kafíčku ochutnala! :)

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥