pondělí 26. prosince 2016

Štědrý den
Štědrodenní rituály jsme i letos zvládli všechny. Je pravda, že první pohádku jsme viděli až ve 21h, kdy Popelka už chvátala z plesu, ale to už k naší tradici také patří a nijak nám televize neschází.
Dopolední vycházka s košíky plných dobrot pro lesní zvěř s bráchou do lesa.
Děti stejně nejraději prskají. Zatím né na nás ... ale s prskavkami.

Fascinace ohněm a prskavkami je zjevná a děti nepotřebují v tu chvíli nic.
Po půlhodině marného snažení roztavit olovo jsme vlili do vody kalíšky rozpuštěného vosku. To bylo věštění. Vánoční koncert sboru Comodo ve Svatém Jáně neměl chybu. Terezka už je v letech, kdy se za svou matku začíná lehce hanbit. Miluji koledu Adeste Fidele, a tak si jediná v okolí našich lavic pozpěvuji se sborem, "Mamí, nech toho."
Ale když pak loví slova Narodil se Kristus pán u posledních slok, jsem jí ještě dobrá.
V týdnu před Vánoci jsme byli na koncertě Bratří Ebenů a Marek E. tam vyprávěl, že si všiml, že na jejich koncerty chodí dva druhy lidí. Ti, co se baví, usmívají a užívají si po celou dobu koncertu a ti druzí ... takzvaní zavlečenci. Mám pocit, že takového zavlečence vodíme teď s sebou i my:-) Dnes nás čeká Rybova mše v kostele, ale sama doma zůstat nechce, tak uvidíme.


A poslední Štědrodenní nezbytná cesta k našemu přírodnímu chrámu a zapálit betlémské světlo Ježíškovi. 

Milý Ježíšku, hlavně ve zdraví zase za rok pospolu.
Děkujeme.


PS: A kdybyste měl někdo osvědčený recept, jak lehce roztavit olovo ... sem s ním. Dříve nám to šlo, ale dva roky nic. Co jsme ještě nezkoušeli roztavit, jsou broky:-)

13 komentářů:

 1. Moni, krásně jste se měli. terezka už je i podle fotek velká slečna ;)
  Jinak se přiznávám, doteď jsme žádnou pohádku neviděli, není čas ;)
  Hezký zbytek svátků, Ilona

  OdpovědětVymazat
 2. Moni, máte krásný zvyk užívat si našich klasických tradic. Já se to musím ještě stále učit, dětství u našich bylo vždy v této době ve zrychleném tempu (poslední úklid, vše navařit, napéct, dobalit dárky,...) a já si to do svého dospělého života přinesla s sebou:-)
  Velice často děláte radost druhým na těchto stránkách i soutěžemi (nebo slevami, jednu jsem již využila), takže pokud si chcete i vy občas zasoutěžit, budu ráda, když ke mně nakouknete na blog.
  Užijte si s rodinou krásné vánoční a novoroční dny:-)
  H.

  OdpovědětVymazat
 3. My televizi nevedeme, takže počet pohádek je nula. A tavení olova jsem vzdali už před léty- výsledkem vždy bylo jen lehké očazení, zachraňovaly to (jak u Vás-) roztavené čajové svíčky. A fascinaci ohněm chápu. My jsme letos u večeře zapalovali adventní věnec, z jehož první svíčky zbyl jen půlcentimetrový pahýlek- dokonale vypálený- no letos byl ten advent nějak dlouhý :)) Přeju hezkého Štěpána. Hana

  OdpovědětVymazat
 4. Moniko, máte krásné zvyky....
  Měli jsme také vždy problém roztavit olovo, ale letos vzal manžel flambovaci pistoli a během pěti vteřin bylo roztaveno...
  Užijte si klidných svátků. Jarmila

  OdpovědětVymazat
 5. Ať jsou vaše další dny stejně pohodové jako byl podle fotek pohodový váš Štědrý den

  OdpovědětVymazat
 6. Zdravím,krásně jste se měli♥.My jsme si pohádky užili,poněvadž všichni ležíme.....Pohodový zbytek svátků.Papa,Šárka.

  OdpovědětVymazat
 7. Moni, krásné jste si to udělali! Ať jsou vaše letošní poslední dny a hlavně dny dalšího roku taky tak plné pohody, lásky a klidu! L.

  OdpovědětVymazat
 8. Milá Moni,
  přesně jako vy, dřív to šlo a pak najednou ne, plamen svíčky byl na ty penízky krátký a tak jsme letos vzali outdoorový propanbutanový hořák (ten doma budete mít určitě také) a bylo to hnedle hotové :) Jeden syn si vyvěštil mamuta, že prý podnikne cestu do pravěku, druhý pavouka, že prý bude spiderman a já...rodinu! Tak to vxpadá, že budu i nadále vařit, uklízet a prát! Krásné svátky. Lída

  OdpovědětVymazat
 9. My letos jeste netavili ale loni nam ikea svicka potrebny zar nevydala, zatimco svicka z vceliho vosku ano. Tak uvidime, my vestime az na Silvestra :) Martina

  OdpovědětVymazat
 10. My letos trávili nad plynovým sporakem a bylo to hned. Kristýna

  OdpovědětVymazat
 11. Moni, můj recept je snadný:o), ale než jsme na něj přišli, tak to trvalo pěkně dlouho. Jednoduše jsme otevřeli kamna a na žhavé dřevěné uhlíky jsme položili mističku s olověnými penízky a jen koukali, jak se pomalinku začíná rozpouštět. To bylo radosti. Každý jsme si roztavili olověný penízek a hledali, co nám připomíná. Já měla krásného srnečka. Mějte se moc a moc krásně! Inka

  OdpovědětVymazat
 12. U Vás na kopečku je krásně:-)) tak hezké dny, prožívání i tichounké zpívání přeji i nadále :-)) Mějte se hezky K

  OdpovědětVymazat
 13. Moc vám závidím tradice, pohodu, čas a ten krásný hustý stromeček! My máme umělý, pro dva to stačí a letos čas nebyl skoro na nic, byla jsem ještě v práci a pak už bylo vše napěchované a narychlo, tradice skoro žádné...No, nevadí, i tak to bylo fajn :-)

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥