úterý 4. října 2016

Tajemno


... a mystično vnímám na těchto místech. Na hřbitovy chodím nerada a vůbec je nevyhledávám. Staré židovské hřbitovy jsou ale jiné a čas od času nějaký navštívíme. Mám kamarádku Janču, která je židovskými hřbitovy přímo učarovaná. Zvláště těmi zarostlými nepropustnými letitými břečťany, které už jsou téměř srostlé s okolní krajinou.
Už jako malá holka jsem od táty slýchala, že židovský národ je ten nejstatečnější v dějinách, který nedostal nikdy nic zadarmo, byl utiskován, ponižován a vyvražďován.
 Židovská mikulovská obec se začala rozrůstat od roku 1421, kdy byli Židé vypovězeni z Vídně a Dolních Rakous. Další stěhování do Mikulova nastalo, když byli vypovězeni z moravských  královských měst. Proto se Mikulov  stal jedním z nejvýznamnějších duchovních center židovství se sídlem moravského zemského rabína. Konec židovským obyvatelům Mikulova přinesla léta druhé světové války. Hrůzy války přežila jen hrstka Židů a obec již nebyla nikdy obnovena.

Těmito snímky jsem dovršila naši cestu po Mikulově. Díky, že jste si mnozí ve vzpomínkách prošli ta krásná místa s námi.

Mějte pohodový týden a ať se vám daří.
M.

14 komentářů:

 1. Krásné fotky! Ty náhrobky mají zajímavou, tajuplnou atmosféru.

  OdpovědětVymazat
 2. Víte o tom, že krásně fotíte?
  Někdo si může říct, co je na staré zdi, náhrobku, netřesku...
  No právě! Tohle!

  OdpovědětVymazat
 3. Moniko, společný čas jste si užili na jedničku. Krásné. Fotky skvostné. Na Pálavě, v Mikulově jsme byli před rokem, ale rozhodně ne naposledy. Ten kraj jsem si zamilovala zatím nejvíc z toho, co jsem kdy viděla ♥
  Krásné dny.
  Katka ♥

  OdpovědětVymazat
 4. Veru, krásne fotky,ale čo všetko v sebe skrývajú...
  Majte sa pekne,
  A.

  OdpovědětVymazat
 5. Mončíí,tak toto místo rozhodně musíme někdy příště navštívit,děkuji za tip.
  Máte pravdu, židovské hřbitovy jsou něčím jiné...tajemné až mystické a zároveň tak prosté...A Vám jako vždy se podařilo "zvěčnit" atmosféru a vyvolat emoci...máte můj obdiv!
  Ještě jednou děkuji za oživení našich vzpomínek..., skutečně jste mě moc potěšila.
  Jana Š.z chaloupky mezi kopci.

  OdpovědětVymazat
 6. Hned bych šla ve vašich stopách - pro kamarádky posedlost mám velké pochopení:)!
  PS: Foťák vyřešen???

  OdpovědětVymazat
 7. Hezké odpoledne Moniko, již nějaký čas sleduji Váš blog, od doby co jsem objevila odkaz v časopise o bydlení, který odebírám. Jelikož se pohybujeme ve stejném kraji a máme podobné, ne-li stejné zájmy a je tu téma židovských hřbitovů, doporučuji navštívit ten na Mořině, je tajemnem opředený a zároveň plný zvláštní energie, Židé zde nebyli utiskováni a žili v poklidu a místo je to též fotogenické...také ráda fotím, tvořím, věnuji se dekoracím, zahradě. Domů jsme si přestěhovali kus lesa :-). S dcerkou ještě patláme s keramické hlíny. Hodně báječných nápadů a pěkné podzimní dny přeje Blanka (teď už z Mníšku)

  OdpovědětVymazat
 8. Nádherné Moni,
  ačkoliv nepíši komentář pod každý Váš příspěvek, mám rituál... než přijede manžel z práce a po úkolech s Kačenkou, sednu si a po celodenním shonu čtu...je to taková moje chvilka, než se začnu zase věnovat všemu ostatnímu. Dokážete mi pokaždé vyloudit úsměv na tváři, cítím takové pohlazení. Děkuji a moc se těším na Vaše další tvoření. P.S. Adventní domeček je už i u nás připraven :-) Krásný podzim
  Ali

  OdpovědětVymazat
 9. Moje maminka je taky "ujetá" na židovské hřbitovy.Nevíte náhodou,třeba od Vaší kamarádky, jestli není nějaká kniha na tohle téma?Ježíšek by měl co naježit.Díky .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podívejte se sem: http://www.virtualtravel.cz/vylety.html

   Vymazat
 10. Ze židovských čtvrtí i hřbitovů dýchá mystika starých časů. Krásný židovský hřbitov je v Třebíči je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Od řeky se táhne židovská čtvrť včetně synagogy. Doporučuji. Iva

  OdpovědětVymazat
 11. Milá Moniko, Vaše fotky jsou tak krásné....půvabné, nádherné, úplně obyčejné a neopakovatelné! Díky za ně :-)
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 12. Tohle je nejhezčí židovský hřbitov, co znám. Máš krásné fotky Moni.

  OdpovědětVymazat
 13. V Mikulově jsme byli se synem před létem na vzdělávacím výletě (je v domácím vzdělávání) a ač jsme tam během let byli mnohokrát, poprvé jsme se vydali i na hřbitov - bylo to krásný zážitek. Je fajn, že je i relativně opečovávaný, oproti řadě jiným.

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥