pátek 7. října 2016

školní


Chodí mi mnoho prosbiček, abych publikovala více příspěvků ze školy. Omlouvám se, ale nějak nestíhám v provozu vše nafotit. 
Dnes tedy konečně něco malinko zase od nás z netopýří půdy.

HRA NA TICHO
Naše nové terno, které od září denně hrajeme. Děti  strašně baví a já tuto miniaktivitu používám ke zklidnění třeba před náročnější hodinou, když potřebuji zajistit soustředění dětí. 
Zapnu stopky a všichni se snažíme o absolutní ticho. I zavrzání židlí hru ukončuje.
Velcí rekordmani nejsme. Nejdelší úsek byl 1 minuta 14 vteřin:-)
Některé maminky si s dětmi  tuto hru oblíbily a hrají ji i doma:-)


Třídní pravidla vyvozujeme s dětmi vždy první týden v září. Nejdříve zapisuji na tabuli vše, co děti napadne, že by mohlo pomoci lepšímu soužití ve třídě, většímu klidu při práci, zpříjemnění přestávek apod. Po přečtení všech nápadů a námětů pracujeme ve skupinách a každá skupina vybere jen 4 body, které považují za nejdůležitější. Mluvčí skupiny je přednesou ostatním, já zapisuji na tabuli a potom vybíráme další 4 pravidla z tohoto zúženého výběru. A tak dál, než se dobereme společně ke třem, maximálně čtyřem bodům u takto malých dětí.
Letos jsem pravidla napsala  bílým fixem na naše skleněné dveře a netopýři mi je stylově dozdobili.

A tady mikro vhled do naší hravé matematiky profesora Hejného. Poslední dobou nás nejvíce baví zvířátka dědy Lesoně.
Naší nezbytnou pomůckou se stalo lano. Přetahujeme se, která skupina zvířátek má větší sílu. Dětem nalepím na hruď obrázek se zvířátkem. Používám ty klasické bílé lepíky, na které narychlo symbol nakreslím. Z několika dětí vyberu dvě družstva, chytnou lano a počítáme, které družstvo v síle vyhraje.
Síla daného zvířátka je předem dána. Jedna kočka se rovná dvěma myším. Jedna husa kočce a myši, nebo třem myším. Jeden pes se rovná dvěma kočkám, nebo jedné huse a jedné myši nebo čtyřem myším .... zmatek, co? Ale děti to chápou skvěle a nenásilnou cestou se připravují na krácení a rozklad čísel v rovnicích.
Vědí, že si můžou zvířátka vyměnit za jiné hodnoty a vykrátit tak jejich sílu, aby rovnice byla srozumitelnější. K vykrácení používáme děti, které zatím nedrží lano  a jsou zatím diváky.
Zpočátku jsem se Hejného matematiky obávala, ale opravdu nikdo nic promakanějšího, zábavnějšího a systematičtějšího pro děti nevymyslel. Tyto snímky tedy nejsou rvačka o přestávce, ale naše součást hodin matematiky:-)

Slibuji, že se z půdy brzy zase ozveme:-)

Mějte se krásně, užívejte prima víkend a já už se strašně těším, až si rozbalím ještě jeden zážitkový dárek ... a to koncert Tomáše Kluse. Mám doma poklad, vím to a hýčkám si ho:-)
M.

26 komentářů:

 1. Tak matematika je opravdu zábavná, věřím, že děti to baví víc než klasika ;)
  Užijte si koncert

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, Ilonko, užili. Byl skvělý a ještě teď cítím tu pozitivní vlnu, kterou Tomáš do nás vlil:-)
   Je úžasný a to nejen jako zpěvák. Jeho duše, názory a pohled na svět jsou mi hodně blízké.

   Vymazat
 2. Mončo, naši kluci se také učí matematiku Hejného a oba mají matematiku rádi. Ale asi ji paní učitelky neprobírají takto naturalisticky :-) Děkuji za všechny osvícené pedagogy, neboť oni utvářejí naši budoucnost prostřednictvím našich dětí. Krásný koncert a dodatečně přeji jen to dobré. Zdraví Peťula

  OdpovědětVymazat
 3. jééé, to je fakt super... věřím, že touto formou děti matematiku skvěle uchopí a úžasně jí porozumí... to je fakt paráda!!! :) díky za vhledy do hodin s Vaší třídou! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač. Nerada si nechávám věci jen pro sebe, pokud fungují a na děti zabírají:-)

   Vymazat
 4. Možná, kdyby se takto učila matematika i dříve, neměla bych s ní celý život takový problém:-))

  OdpovědětVymazat
 5. Ta hra na ticho je úžasný nápad! Vyzkouším ji během praxí na 2. stupni (hlavně v šestých třídách, tam mám se soustředěním žáků největší problém). Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 6. Jen to do nás, učitelek, Mončo, val:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slibuji, že občas napíšu a vyfotím:-)

   Vymazat
 7. Vy byste měla ty všechny účitelky naučit učit! Kéž byste učila i u nás....

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj Moniko, ahoj Upírci, teď jsem narazila na krásnou věc a hned jsem si vzpomněla na tebe a tvoji třídu z půdy:
  http://www.fler.cz/zbozi/carodejnice-jitule-7836248
  Není to reklama, paní neznám, ale je to prostě rozkošné :o)
  Katka ♥

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Mohu se zeptat, kde se dá sehnat ta dřevěná pomůcka na poslední fotce? Dcerka má teda jen dva a půl roku, ale je hrozně vnímavá a vím, že do budoucna se bude hodit. Webovou adresu nedokážu dle fotky rozluštit. Případně i tip na nějaké fajn knížky či stránky, které matematiku Hejného popisují. Jste v tomhle ohledu opravdu neskutečně inspirativní a co bych dala za to, aby mé děti jednou měli taky takovou paní učitelku!

  Předem děkuji

  OdpovědětVymazat
 11. Moni, moc se mi Váš způsob výuky líbí. Z fotek je patrné, že to děti baví a že jsou všichni kamarádi, kteří si pomáhají. :) Za nás to bylo jiné, učitelé vytvořili konkurenční prostředí a každý si hrabal na svém písečku. O praktických či zábavných metodách výuky jsme si mohli nechat zdát. Karla

  OdpovědětVymazat
 12. Vy jste prostě úžasná, kolikrát lituji své děti, že se nenarodily Vám :)

  OdpovědětVymazat
 13. Úžasné, jak dokážete děti zaujmout a věnovat se jim. Já mám na první stupeň bohužel dost špatné vzpomínky:-( Strašná nuda, souška učitelka chodila do školy jako do zaměstnání, které jí opravdu nenaplňovalo, natož aby pro nás udělala něco navíc. Dcera jde za rok do 1. třídy, tak to sleduji trochu s obavami, aby měla větší štěstí...

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥