pátek 5. února 2016

Tutorské čteníKdyž starší děti čtou nahlas ve dvojici s mladšími.
Asi tak zjednodušeně o čem je tutorské čtení.
Mí prvňáčci četli se čtvrťáky.
Rozdělily jsme děti do dvojic či trojic. Děti si našly místo, kde chtěly společně číst.
Mám na půdě opravdu luxusní prostor, ale lze využít i chodby.
Text je rozdělený na úseky. Děti se v četbě střídají. Starší čtenáři se snaží doptat na informace v přečteném úseku textu. Pokládají otázky, shrnují příběh, zkouší se ptát na předvídání: Jak bude příběh pokračovat?
Starší děti si vyzkoušely roli tutora ... soukromého učitele ... Jako první využívali tutory už staří Římané ve svých školách, kde nechávali ty starší vysvětlovat látku mladším. 


A nejen že děti hodně četly a poté vyplnily pracovní list k textu, ale hlavně se seznámily se staršími spolužáky a až je potkají na chodbě, nebudou už pro ně cizí. Čtvrťáci pocítili zodpovědnost a respekt a prvňáčci si vyslechli veliké pochvaly.
Musím říct, že jsem měla slzy na krajíčku, když jsme u hodnocení na posledních pěti minutách slyšely názory dětí. Uměly ocenit jeden druhého, uměly pochválit a říci své dojmy i poděkovat za dílčí úseky.
Tutorské čtení chci rozhodně zařadit častěji. Je to právě ta aktivita, která má velký přesah z hodiny čtení do mezilidských vztahů a vnáší pro obě zúčastněné strany hodně pozitivního, jak jsme mohly s kolegyní slyšet.
PS: Kačí, moc díky za přípravu a "Tvé" děti:o)


A ještě k zápisu: letošní ročník je ještě silnější  než ten loňský. Takže se o práci bát nemusíme :o)
Hezký víkend a čtěte, čtěte, čtěte ... třeba ve dvojici :o)

14 komentářů:

 1. Jééé, to vypadá úžasně!
  Hnedle přeposílám kolegyním z prvního stupně :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dejte vědět, jestli do toho kolegyně šly:o)

   Vymazat
 2. To je nesmírně úžasná věc ... úplně pro všechny ! ♥ ☼
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 3. Mončo, jsi úžasná... Divím se, že jsi ještě nedostala nějakou cenu za nejlepšího učitele... Takže tímto ti ji uděluji já... Kéž by všechny děti měly štěstí na tak úžasné učitele jako jsi Ty... učitele se srdcem na pravém místě, empatií a láskou ke svému povolání... Krásný víkend Tobě, Tomovi i holčičkám....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moní, MOC děkuju. Pro mě jsou ta největší ocenění obejmutí od dětí, i když je už neučíš a milá slova od rodičů:o)
   Rodině vše vyřídím a Ty se měj také kraásně tvořivě a zdravě. pa, objímám, M

   Vymazat
 4. Anoooo presne tak! Moni, mela by jsi dostat nejakou cenu.... tohle je uzasne, ty jsi uzasna! Dnes jsme byli u zapisu, bez atmosfery, bez napadu, bez kreace... jsem z toho zoufala... hezky vikend Papa I.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si na ceny nepotrpím, ale milá slova od rodičů a dětská rozzářená očka, toť mé medaile:o)
   Držím vám s Anní pěsti. U zápisu ještě nevidíš svou budoucí třídní uč., nebo jste už věděli?
   papa, myslím na vás, M

   Vymazat
 5. Pamatuji si, že jsi o tutorském čtení již psala, a už tehdy mě to velmi zaujalo. Je to skvělý nápad, především z té "inkluzivní" stránky. Oboustranně přínosný, a vlastně strašně jednoduchý školní projekt :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně. Ony ty jednoduché myšlenky mají v sobě genialitu.

   Vymazat
 6. Paráááda! :) Jste skvělá! Také bych chtěla jednou pro své děti tak bezva učitelku hned na začátku... :) Mějte pěkný víkend! Peťka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťko, moc děkuji, ale rozhodně nejsem skvělá. Snažím se dělat vše nejlépe, jak v daný čas dovedu a dnes to byla souhra nás dvou kolegyň:o)

   Vymazat
 7. Na něco podobného se taky chystám, moji prvňáci mají partnery z deváté třídy. Potkávají se na chodbě, znají se už od září ze společné vycházky na rozhlednu, starší jim pomáhali při prodávání na vánočním trhu,.... Díky za tenhle blog!!! :o) Jitka

  OdpovědětVymazat
 8. Moniko, na psaní komentářů moc nejsem, ale dnes mi to opravdu nedá. Váš blog je pedagogicky velice inspirativní, řadu nápadů si poznamenávám a zkouším ve své praxi. Myslím si, že řada českých pedagogů nemá moc odvahy udělat reklamu výborným nápadům a je to moc škoda. Nakonec to vypadá, že naše školství je zcela mdlé a bez invence. Iniciativa jednotlivců, kterých je myslím stále dost, je úžasná a nezbytná. Vastně to tak v českém školství bylo vždy. Moc děkuji. Michaela

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥