pondělí 20. října 2014

...Myšáci jsou doma ...


Dlabání zdar.
A pro ty, kteří Halloween odmítají jako další amerikanismus.... 
Byli to Keltové,
 kdo s tímto svátkem světel začali, ale měli jen řepy, 
dýně si musely počkat na objevení Ameriky. 
Moudří Keltové si tímto svátkem připomněli pomíjivost a roční koloběh....
.... předěl času hojnosti od příchodu zimy.

Krásný den všem.
Monča

9 komentářů:

 1. Moni, vo veľkej miere odmietam amerikanizmus, ale Hallowen mi akosi vychádza zvnútra ako niečo prírodné, prirodzené. Bude to tými Keltami? Alebo tým, že milujem jeseň? Moc krásne zábery.

  OdpovědětSmazat
 2. Ano, moje maminka (nar. 1942) vzpomínala, jak jaké malé děti vyřezávaly a vydlabávaly cukrovou řepu :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Paní Moniko, ráda si tu u vás čtu na webu. Pochopila jsem,že jste učitelka na prvním stupni. Mám syna v první třídě. Píšu anonymně, nechci aby tento příspěvěk byl na internetu spojován s mým jménem. Strašně se mi líbí váš přístup k dětem. Mohu se zeptat, jestli nemáte nějaký tipy na motivování dítě, aby mělo ve škole dobré výsledky? A mohla bych s dovolením znát váš názor na motivaci, že když přinese jedničku z matematiky, že mu koupíme gumičky na tvoření náramků či ho vezmu do cirkusu? je to vůbec správné? není to kupčení. Zdá se mi že u nás to funguje,ale nejsem o tom přesvědčená..............děkuji moc R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá maminko,
   otázka odměn a trestů je velice složitá. Od mala učíme totiž děti dělat cokoli jen za něco, ať už kvůli pochvale, razítku, jedničce nebo dárečkům. Stále jsou to odměny. A to určitě není dobře. Sama vnitřně bojuji se známkami, ale učím na klasické škole a nevyhnu se jim. Svým dětem se snažím vštípit zásadu: známky jsou orientační a kvůli ním do školy nechodím. Obzvlášť bojuji se známkováním své pětileté Bety na baletu!
   Odměnami za úspěch učíme děti jen zase kupčení a korupci. To je můj názor. Ale je strašně těžké se jim vyhnout. A vyhnout se hodnocení vůbec. Neříkat jen: Ty jsi šikulka a udělals to hezky. Ale popsat, co dítě zvládlo, co udělalo dobře. Prošla jsem několika semináři a plně s tím souzním a uvědomuji si, kolik chyb denně dělám. Ono dávat popisnou vazbu a né hodnotící je opravdu náročné .
   Tady kra´toučký text:
   http://www.babyweb.cz/odmeny-tresty-ve-vychove-aneb-jak-nevychovat-maleho-tyrana

   http://ceskomluvi.cz/proc-deti-prichazeji-o-radost-z-uceni/

   Krásný den a hodně sil, M

   Smazat
  2. děkuji moc, články si odpoledne přečtu. krásný den R.

   Smazat
 4. Jůůůů tak ta je nádherná--krásný nápad :o) Martina

  OdpovědětSmazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥