úterý 10. prosince 2013

....13. prosince...svatá Lucie....
Svatá  Lucie, nositelka světla
je podle tradice připomínána od 5. století jako panna a mučednice. Narodila se koncem 3. století v dobře situované rodině, ale svůj majetek rozdala chudým a potřebným. Hlásila se ke křesťanské víře v době, kdy křesťané byli pronásledováni a mučeni. V době velkého pronásledování křesťanů se nebála odmítnout ruku pohanského aristokrata. Místo něho chtěla zachovat mravní čistotu . Rozhodla se pro Ducha svatého. Byla proto pohnána před místní úřady v Syrakusách na Sicílii.
Od správce města se dozvěděla, že její nápadník na ní nejvíce miluje oči. Proto si je vyloupla a podala je správci se žádostí, aby je tedy šlechtici předal. Do druhého dne se jí však zázrakem opět vrátil zrak – Panna Maria ji obdařila ještě krásnějšíma očima.
Když pobouřený správce zjistil, že je prostoupena Duchem svatým, rozhodl se ji nechat zneuctít. Rozkázal, aby byla poslána do nevěstince. Bláhově si totiž myslel, že ji tak Duch svatý opustí. Přišli vojáci, aby Lucii odvedli. Nedokázali s ní však pohnout. Stejně tak neúspěšný byl i pár volů. Zlomit její vůli nedokázala ani žhavá pryskyřice, kterou jí lili na kůži. Než jí nakonec prokláli krk mečem předpověděla pád císaře Diokleciána a povolení křesťanské víry, kterou o 9 let později císař Konstantin I. Veliký opravdu oficiálně povolil.Tradice spojené s předvečer svaté Lucie
Lucie je považována za symbol čistoty a v tento den chodila Lucie  kontrolovat, zda má hospodyně uklizeno. Nosila s sebou peroutku nebo koště a ve staveních vymetala pavučiny.

Podle nejstarší dochované zprávy o obchůzkách Lucek v díle Jana Jakuba Ryby z roku 1804 Lucky "trestaly " děti. Nosily u sebe dlouhý nůž a strašily děti, že jim rozpářou břicho a naplní jim ho kroupami, pokud se nepostí na advent.


Na tento den byly zakázány veškeré práce jako předení a tkaní. Lucie je zde považována za patronku přadlen a švadlen, ale také trestá neposlušnost. Tkala-li některá hospodyně v tento den, Lucie ji potrestala. Každé nehodné ženě dala velký koš s přadeny, jež měla za svůj prohřešek opříst přízí.

Tak, milá děvčata, vyvarujte se v pátek předení a tkaní:-)))))

Ať to s vámi nedopadne špatně, vím, že to bude těžký úkol, ale snažte se. 


Mějte se krásně a ať i pro vás svítí světýlko naděje a lásky
 Monča


7 komentářů:

 1. Moničko, krásný příspěvek, já mám doma Lucinku, tak mě to moc a moc zajímalo. Tahle je ale naštěstí zatím maličká a stejný osud ji snad nečeká:). Krásný den Martina

  OdpovědětVymazat
 2. Mám rada tieto tvoje príspevky. dobre sa čítajú a vždy sa niečo nové dozviem:)
  m.

  OdpovědětVymazat
 3. Milá Moni, parádní příspěvek :-) Jsem se zase něco nového dozvěděla, protože znám spoustu Lucií, tak mně to hodně zaujalo. Umíš to moc hezky podat a krásně se to čte. Přeji pohodový den KatkaB

  OdpovědětVymazat
 4. krásné počtení...tak tedy ať jste obdařeni Na kopečeku spoustou světla .... Lucie

  OdpovědětVymazat
 5. Moni,
  krásná světýlka a moc hezké čtení...
  Mějte se krásně a přeji krásné adventní dny!!
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 6. Moniko díky za krásné čtení. Zase jsem se dozvěděla něco více o jménu, které nosím. Díky. Krásné adventní dny plné pohody Lucie

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Moni, krásný příspěvek :-) Viděla jsem jak se svátek světla (Lucie) slaví ve Švédsku a strašně se mi to líbilo :-) Je to opravdu sváteční den. Krásní andílci na terase, úžasné :-)
  Měj se moc krásně a přeji jen krásný Advent a šťastné Vánoce :-)

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥