sobota 23. listopadu 2013

....šípkový čaj....Už několik let chodíme na přelomu září a října trhat šípky na nejlepší
 čaj šípkový
 Šípky jsme vždy sušili na plechu v troubě několik dní při 40 stupních, ale letos jsme šípky nechali ležet na sítech jen tak před krbem. Sice to trvalo 7 neděl, ale ušetřili jsme za energie.
Šípky se ukládají, až když  jsou tvrdé.Náš šípkový čaj:
Celou hrst šípků hodím do velkého hrnce se studenou vodou, nedrtím, házím celé plody.
Přivedu k varu a 2 minutky povařím a nechám 24h louhovat.
Šípky nevyndávám, až dopijeme, ty samé šípky ještě opět zaliji převařenou vodou a máte tak z jedné hrsti i 7 litrů výborného a zdravého čaje.


Léčivé účinky šípků:
 1. preventivně působí proti infekcím a nachlazení
 2. zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách
 3. zlepšují zásobování tělesných buněk kyslíkem
 4. pečují o dobré nervy a schopnost soustředění
 5. stimulují libido a potenci
Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitamínu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradontóze a onemocnění dásní, například proti jejich krvácení. S dostatkem vitamínu C v organismu bude mít zubař s námi daleko méně práce a udržíme si pevný chrup až do vysokého věku.
Tak příští rok na počátku října vyražte na příjemnou a zároveň užitečnou vycházku  a přineste si domů také něco té boží lékárny, která je tu pro všechny, bez chemie a zadarmo.
Mějte se moc krásně, třeba s hrnkem čaje u kamen.
S láskou Monča


6 komentářů:

 1. Taky jsme letos vyrazili na šípky. Nejen že jsme si domů donesli trochu přírody, ale navíc jsme si užili parádní procházku v barevnu a pod sluncem. Teď můžu zavzpomínat s hrnečkem v ruce. ♥
  J.

  OdpovědětVymazat
 2. Moni, ten tvůj čas bych si dnes s chutí dala ...... ♥♥♥ ......... Marki

  OdpovědětVymazat
 3. U vás je to naozaj ako v domácej lekárni. Páči sa mi to :)
  m.

  OdpovědětVymazat
 4. Šípkový čaj milujem a šípky zberáme tiež pravidelne už dlhé roky,presne tak ako sme to robili aj doma....a vždy nazberám aj trnky takže je to aj s vitamínom C.Občas pridám aj zopár sušených jabĺčiek a je z toho zase iný a vynikajúci čaj.Pozdravujem a som rada že sa nezabúda na takéto jednoduché,ale pritom moooooc užitočné veci.Jana

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den Moni, vaše stránky jsem objevila nedávno, jsou super a obdivuji vás, jak jste plná optimismu, klobouk dolů. Mohla by jste mi poradit, jak na šípkový čaj? V jakém poměru a kolikrát můžu připravit čaj z jedné dávky? Děkuji. Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petro, moc děkuji.
   já dávám celou hrst šípků do hrnce s 3 litry. Povařte asi 3 minuty nechte 24 h louhovat. Když dopijeme, tu samou dávku zaliji opět 3 litry.
   M

   Vymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥