neděle 15. září 2013

.... andělobraní....


A je to tady. Na kopečku se uskutečnilo "andělobraní".... Chtěla jsem tuto akci uspořádat v listopadu těsně před adventem, ale holky byly úžasné a vánoční náladu si přivezly s sebou už v září, kdy je venku přeci jenom tepleji a sádra má šanci zaschnout.
A v tomto uplakaném týdnu byla sobota jediná beze srážek... takže i ti nahoře nám přáli. Měli jsme opravdu štěstí, protože se nás sjelo šest rodin a další termín by se asi těžko hledal.
Andělé mají tělíčka ze špalku, krček je velký hřebík, hlavička polystyrenová koule o největším průměru, křídla z kartonu a potažená spolu s hlavičkou speciální sádrovou páskou, kterou koupíte ve výtvarných potřebách. Páska se nastříhá, namočí ve vodě a lehce se nanese. Určitě by šel proces zlevnit použitím obinadla a klasické sádry, jen by s tím byla větší práce. Ale když kolem vás běhá dvanáct dětí, rády si to zjednodušíme:-)
Na otvor do hlavičky jsem použila makitu (vrtačku), nebo-li jak jí má pojmenovanou můj Tom...jeho "modrou milenku"..... usnadňuje mu kolem domu i v domě mnoho práce:-)
 Uschlé sádrové části jsme nakonec přitloukly k tělíčku malými hřebíčky, nebo můžete použít tavnou pistoli.
.... tvořím, tvoříš, tvoříme....

Tatínkové šli s dětmi hledat poklad zakopaný na statku nad naší vesnicí, kam se přespříští týden chystáme na vinobraní. Není to ironie?.... Jeden týden vánočně s anděly a další oslavit s řeckým bohem vína Dionýsem, kterého si Římané převzali a pojmenovali  Bakchus,  sklizeň vinné révy?
Ať už  je to cokoli, strašně jsem si to užila. Mít kolem sebe příjemné lidi, tvořit, bavit se a cítit, že si to i ostatní užívají.... řekněte samy, může být lépe strávená sobota?
Počasí nám přálo, jídla a pití jsme dali dohromady také pro celou vesnici a tak jsme končili až za tmy.... a Terezka byla šťastná jako blecha, protože u ní přespala její nejlepší kamarádka Anežka:-)
Máme zase na co vzpomínat....

Díky, holky, za krásný den. A tatínkům hlídačům také velké díky, že si maminky mohly v klidu vytvářet. 
A velkou zásluhu má náš tatínek, který nařezal špalky, natloukl hřeby a s úsměvem a velkou pomocí zvládá mé mega akce:-)
... a kdo byste chtěl vidět Karla IV. s jeho družinou, svěcení vína v praskoleském kostele, boha vína Bakchuse, slyšet spousty muziky, ochutnat místní i moravské víno, děti nechat soutěžit...... doporučuji  vinobraní na statku Kočvary 28. září.
Akce je to každoročně velkolepá ( za den se tu vystřídá až 1600 návštěvníků) Začíná se v 10h svěcením vína v nedalekém kostele a pokračuje se na vinici a na statek, kde se zpívá, tančí, hoduje a ochutnávají vína.....


16 komentářů:

 1. Moni, to jste měli prýma den krásné počasí a určitě si to všichni užily. A andělé nad vámi střežily aby nepršelo, .... třeba mají kalendář a k vašemu "dni" si udělali poznámku ... koná se Andělobraní na kopečku u Monči.... zařídit pěkné počasí přibudou nám kamarádi :). mějte se krásně a přeji spoustu krásných nápadů a chuti do tvoření. Martina

  OdpovědětVymazat
 2. Nadherne jste si to uzily :-) my vcera trochu leniveli a misto natirani, nahazovani, prenaseni a vyspravovani jsme vypustili naseho megamini draka sovu. Chvilku protestovsla ale nakonec vzletla, letela az malem uletela ale o tom na mem blogu az se najde cas. :-)
  Krasny podzimni den Radana

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Mončo, tak koukám, že Andělobraní se vydařilo. Nám se to bohužel křížilo s Loupežnickými slavnostmi na Dobříši, ale doufám, že pokud u Vás andělská tradice bude pokračovat, budeme přibráni do party a nějakého ochránce si vyrobíme .-))
  Přeji krásnou neděli Ivana V.

  OdpovědětVymazat
 4. Holky, byly jste všechny úžasné a jak vidno andělů byl celičký roj .....nechť při Vás stojí a neopouští Vás- děcka se bavila s Vámi a je vidět, že je to moc bavilo- zaujetí je veliké.
  Byl to moc krásný den i tím, že se sešla parta prima lidiček.......Krásnou neděli přeji Hanka

  OdpovědětVymazat
 5. To musela být báječná akce! Andílci jsou nádherní, vy všichni spokojení. Co víc si přát. Gratuluju k vydařené sobotě!

  OdpovědětVymazat
 6. Krasnou nedeli Moniko:)Váš blog sleduji od začátku a je super super super:)Vždycky se moc těším na další příspěvek,který vždycky pohladí:)Jste velká šikulka:)Anděůky jsou moc dobrý nípad a vypadají noblesně:)Píšete o praskoleském kostele,můj děda se v Praskolesých narodila do svatby zde žil:)Byla jsme tam několikrát za svojí prababičkou:)Bydlíte přímo v té vesničce?Děkuji Andrea K.Teplice

  OdpovědětVymazat
 7. Moni, to musela být povedená "akcička" .... podle nadšení v tvářích vyfocených to vypadá, že se moc líbila .... pa, pa Marki

  OdpovědětVymazat
 8. Moni, vypadá to nádherně, a že jste si to všechny užily!!! Jste moc šikovné!

  OdpovědětVymazat
 9. No parádní akce...Moni,jak je vidět,"andělobraní" jste si společně všichni fakt užili:-)
  S pozdravem Jitka

  OdpovědětVymazat
 10. Moniko ti andělé vypadají moc krásně. Určitě si jich pár taky vytvořím. Děkuji za inspiraci.
  Krásný den Majka

  OdpovědětVymazat
 11. Mony,počasíčko jste měly- y-samé kočky :-) na objednávku a Vaše akcička dle fotodokumentace měla příjemnou atmošku....to se to andělům přichází na svět ;-)
  Jsou kouzelní a koukám,že bratříčky asi budou mít po celé zemi. Krásný den přeje Marcela

  OdpovědětVymazat
 12. Moniko,
  úžasná akce a ještě se při ní sešlo plno stejně naladěných lidiček a dětí a vznikl zástup andělů !
  To už se jen tak v dnešní době nevidí!

  OdpovědětVymazat
 13. Moni krásné tvoření....
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 14. Mončo,v sobotu jsem na tebe a tvé přátele myslela a posílala krásné slunečné počasí co jsme měly na chatě.Řezaly jsme dřevo na zimu.Andělobraní se moc povedlo a Andělé jsou nádherní.Opravdu máš super nápady.Měj se krásně.Mikeška

  OdpovědětVymazat
 15. Andělé jsou nádherní a akce se určitě povedla. Moc se mi líbí toto provedení, tak já vás určitě okopíruju ;) jestli mohu.
  Petra

  OdpovědětVymazat
 16. Je tam cítit pohoda,klid...

  OdpovědětVymazat

Mějte se hezky a předem děkuji za vaše milá slova a řádky, kterých si velmi cením.
S láskou Monča ♥